Hazırgiyimciler tasarruf için alımları tek elden yapacak

İHKİB, hazırgiyim firmalarının maliyetlerini düşürmek için ortak alım yapacak. 10 bin firma yüzde 75 tasarruf sağlayacak

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), global ve yerel krizler nedeniyle artan maliyetleri düşürüp, ihracatçının rekabet gücünü artırmak amacıyla oluşturduğu İTKİB Ortak Satın Alma Platformu'na (OSAP) start verdi. Akaryakıttan kargoya, iletişimden yapı ve teknoloji marketlere, içme suyundan bilişim alt yapısına kadar pek çok dünya markasıyla anlaşma yaptığını söyleyen İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, "10 bin İTKİB üyesinin yarattığı sinerji, sektördeki en küçük firmanın bile maliyet kalemlerini yüzde 3 ile yüzde 75 arasında düşürecek" dedi. Tanrıverdi, hem İTKİB üyesi firmalara sağlanacak avantajlar, hem de buradan oluşacak fonun öğrencilere karşılıksız burs olarak dönmesini sağlayacak sosyal sorumluluk projesiyle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti: "Üyeliğin tamamen ücretsiz olduğu İTKİB Ortak Satın Alma Platformu'nda firmalar, tedarikçilerimizden aldıkları hizmetlerde yüzde 3 ile 75 arasında tasarruf yapacak."

2 BİN FİRMA

10 bin firmanın yarattığı ortak sinerjinin sağladığı indirimlerden aynı oranda yararlanacağının altını çizen Tanrıverdi, ticari ilişkilerin, belirlenen indirim oranları üzerinden tamamen ihracatçı firma ile tedarikçi kurum arasında gerçekleşeceğini kaydetti. Şu anda uygulamadan 180 firmanın yararlandığını anlatan Tanrıverdi, yılsonu hedeflerinin 700, 2010 hedeflerinin ise 2 bin firma olduğunu kaydetti. Tanrıverdi, elde edilecek gelirin sektöre yetkin işgücü yetiştiren İTKİB okullarındaihtiyaç sahibi 75 öğrenciye burs olarak döneceğini söyledi.

BİZE ULAŞIN