Rusya altın satmayı düşünüyor

Rusya son 10 yılda ilk kez bütçe açığıyla karşı karşıya kalırken, Maliye Bakanı Aleksiy Kudrin yüksek fiyatı nedeniyle nakit karşılığı altın satışını göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Kudrin, gazetecilerin sorusuna rağmen konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermekten kaçınarak, ''Bu konuda çalışmaya devam edeceğiz ve bu konudaki kararı önümüzdeki bir kaç gün içinde verebiliriz'' dedi.
Rusya Mücevher ve Değerli Metaller ihracatçısı şirketi dün yaptığı açıklamada, bu yıl için bir satış planlamadıklarını belirtirken, analistler şirketin bu açıklamayla yüksek altın satışı beklentisi nedeniyle altın piyasasını etkilemek istemediğini kaydettiler.

Altının bir onsunun dünya piyasalarında bin doları geçmesi Rusya'nın iştahını kabartırken, Rusya'nın altın satışından 1,7 milyar dolar gelir elde edebileceği belirtiliyor.

Artan petrol ve enerji fiyatları sayesinde bütçesinde son 10 yıldır açıkla karşılaşmayan Rusya'nın bu yılki bütçe açığının yüzde 7,7, gelecek yılki açığın da yüzde 6,8 oranında olması bekleniyor.

Rusya, bütçe açığını kapatmak için bu yıl kara gün parası olarak nitelediği İstikrar Fonu'ndan 10,3 milyar dolar kullanarak, fondaki paranın 78,7 milyar dolara inmesine neden olmuş ve bu miktarın da gelecek yıl için öngörülen bütçe açığını kapatmaya yetmediği kaydediliyor.

Rusya Merkez Bankası 16 Ekimde yaptığı açıklamada ülkedeki altın ve döviz rezervinin 423,4 milyar dolar olduğunu, altın rezervinin de bu yıl yüzde 14'yük artışla 19 milyar dolar değerindeki 19 milyon troy onsa yükseldiğini belirtmişti.

BİZE ULAŞIN