Türk bankaları Irak'a artık rahat girecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 100 işadamıyla bugün Irak'ın kuzeyine gidiyor

Türkiye, ilk kez iki bakan ve 100 işadamıyla Irak'ın kuzeyine çıkarma yapıyor. Görüşmelerde Irak'ın tamamını kapsayan ekonomik ilişkiler kapsamında, Kuzey Irak'ta da ticaret, finans, bankacılık, enerji alanlarında önemli adımlar atılacak. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Irak'la ekonomik ve diplomatik yeni bir tarih sayfası açılacağını belirterek, "Bu yıl iki ülkenin ticari ilişkilerinde yüzde 50 artış var. Yüksek düzeyli stratejik işbirliği buna ivme kattı" dedi. Çağlayan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yapacağı ziyarette Irak ajandasındaki ekonomiye ilişkin önemli başlıkları SABAH'a anlattı:
ERBİL İHRACAT ÜSSÜ:
Erbil, Türk işadamları için çok önemli. Saddam rejimi sonrası en çok iş yaptığımız, gıda, beyaz eşya, tüketim malları ihraç ettiğimiz bir bölge. Ticaret hacminde 20 milyar dolarlık hedefi yakalamak istiyoruz.
ZİRAAT DA ORADA OLACAK
: Bu sürecin finans ayağını da hazırlamalıyız. Bankacılık olmazsa bir ayağı eksik kalır. Artık Türk bankaları Irak'a daha rahat girecek. Ziraat Bankası'nın iş yapılacak bölgelerde şube açması önemli.
BİZE ULAŞIN