Bankalar KOBİ'lerin peşine dedektif taktı

Kredi vermek için eskisinden daha ince eleyip sık dokuyan bankacılar, kiraladıkları özel dedektiflere muhtara, postacıya hatta komşusuna müşterinin mali durumunu sorduruyor

Takibe düşen kredi oranındaki artışın endişelendirdiği bankalar, kredinin geri dönüşünden emin olmak için dedektiflerle çalışmaya başladı. Kredi çeken işletmeleri, özellikle de KOBİ'leri mercek altına alan bankaların, kapısını çaldıkları şirketlerden biri de özel dedektiflik bürosu gibi çalışan bilgi denetim şirketi Infoverify. Yaptıkları işi genel anlamda " bilgi teyid hizmeti" olarak tanımlayan Infoverify Genel Müdürü Figen Elgin Ömerbeyoğlu "Biz bankaların talepleri doğrultusunda saha istihbaratı sağlıyoruz. Kredi kullandırılan şirketler hâlâ faal mi, işleri ne durumda, ödeme yapmalarını engelleyecek sorunları var mı diye araştırma yapıyoruz. Bunun için anlaştığımız bankalar adına zaman zaman şirketleri ziyaret ederek bilgi topluyoruz" dedi. Birçok işletme sahibinin kimseye haber vermeden ya kepenk indirdiğini ya da işyerini taşıdığını hatırlatan Ömerbeyoğlu, "Biz işler yasal takibe girmeden devreye girerek bankaların olası kayıplarının asgari düzeye inmesine yardımcı oluyoruz" diye konuştu. Araştırmaları sırasında komşu işyerleri, postacılar, hatta muhtarlarla görüştüklerini anlatan Ömerbeyoğlu, şubelerin aşırı yoğunluk nedeniyle yapamadıkları adres değişikliği gibi hizmetlerin yanı sıra bordro bilgilerinin teyidinde de bankalara yardımcı olduklarını kaydetti.

Patron işçisi üzerinden kredi çekmeye başladı
ÖMERBEYOĞLU,ticari kredi çeken firmaların en çok kuruluş yılları konusunda yanlış bilgi verdiğini belirterek, "Firmalarını iki yılda bir kapatan işletme sahipleri, aynı adresi kullanarak uzun zamandır faaliyet gösteriyormuş izlenimi oluşturmak istiyor. Yine son dönemde peronelin bordrosunu şişirerek onun üzerinden kredi çekmeye çalışan işveren sayısından ciddi bir artış var" dedi.

Kaydı olmayan müşteriyi muhtara soruyoruz

TÜRKİYE'DE henüz bankacılık hizmeti almamış 15 milyon kişi bulunuyor. Genel Müdür Ömerbeyoğlu, Kredi Kayıt Bürosunda (KKB) hiçbir kaydı bulunmayan müşteriler hakkında muhtarlar, komşular, arkadaşlar veya esnaftan bilgi topladıklarını belirterek, "Bu sayede riski azaltıyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN