Borsa haftayı ağır yaralı kapattı

Dünya borsaları haftayı kayıpla kapatırken, İMKB ağır yaralı. İMKB 100 endeksi geçen hafta yüzde 8.17 değer kaybetti. Dün ise son saatlerde yaşanan panik satışlarla yüzde 3.52 düştü

ABD ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3.5'luk büyümesiyle önceki gün bayram havası yaşayan piyasalar dün ağır kayıplar verdi. Piyasalar büyümenin balon olup olmadığını tartışıyor. Güne yükselişe ile başlayan Asya borsaları ABD'de açıklanan verilerin tüketimde hala canlanmaya işaret etmemesi nedeniyle sert satışlar yaşadı. Güniçinde 50 bin puanı aşan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da (İMKB) günü yüzde 3.52 düşüşle 47 bin 184 puandan kapattı. Satışların özellikle son bir saatte yoğunlaştığı ve yüksek işlem hacmi ile birlikte paniğe dönüştüğü gözlendi. Haftalık kaybı yüzde 8'i aşan İMKB haftanın en çok kaybetiren borsalarında başı çekti. Banka hisseleri ortalama yüzde 4.66 düşerken, en çok işlem yapılan Garanti Bankası'nın kaybı yüzde 7.56'yı buldu.

MORALLER BOZUK

Diğer borsalardaki kayıplar da İMKB'den geri kalmadı. Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 3'ü aştı. Brezilya ve Arjantin'in kayıpları ilk saatlerde yüzde 4'ü aştı. Risk alma iştahındaki düşüşle para güvenli limanlara kaçarken, dolar değerlendi. Euro/dolar paritesi 1.47 seviyesine çekildi. Yurtiçinde ise Dolar/TL kotasyonları yeniden 1.50'yi zorladı. Güvenli liman ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3.40'a düştü. Korku endeksi VIX yüzde 24 fırlarken, emtialarda panik satışlar görüldü. Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 3 gerileyerek 76 doların altına indi.

ABD'Lİ TÜKETMİYOR

Borsalara satış getiren veriler ABD'de tüketimin artmadığını, tasarrufların da artmaya devam ettiğini gösteriyor. Eylül ayı rakamlarına göre ücretler yüzde 0.2 geriledi. Tasarruf oranı yüzde 2.8'den yüzde 3.2 çıktı. Reeel olarak da tüketim yüzde 0.6 azalırken, kullanılabilir gelir yüzde 0.1 geriledi. Açıklanan veriler, öncesi gün yüzde 3.5 büyüme açıklayan ABD'de, büyümenin sürdürülebilirliği konusunda endişe yaratıyor. Uzmanlar, ABD'deki büyümenin kriz nedeniyle uygulamaya konan paketler sayesinde gerçekleştiğini ve sürdürülebilir olmadığını belirtiyor.

BİZE ULAŞIN