Devlet 'pardon' deyip ödeyecek

Hükümet, AİHM'ye başvuru sayısı fazla olan, 1983 yılından önce kamulaştırma işlemleri tamamlanmamış veya kamulaştırması hiç yapılmamış olmasına karşın devletin el koyduğu malların bedelini ödeyecek

Hükümet Türkiye hakkında AİHM'ye en çok başvuru yapılan kamulaştırmalar ile ilgili bir yasa tasarısını Meclis'e gönderdi. AİHM'ye daha fazla dava açılmasını önlemek için hazırlanan tasarıya göre, 1983 yılından önce kamulaştırma işlemleri tamamlanmamış veya kamulaştırması hiç yapılmamış olmasına karşın devletin el koyduğu taşınmaz mal ve kaynakların bedeli ödenecek. Meclis Başkanlığı'na sunulan yasa tasarısının gerekçesinde, kamulaştırmasız kamuya geçen araziler için dava hakkının 20 yıl olmasına ilişkin hükmün Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği, bununda kamulaştırmasız el koyma sebebiyle her zaman dava açılabileceği yönünde ve birbirinin tamamen zıddı olan içtihat farklılığı ortaya çıkardığı belirtildi. Tasarı yasalaştığında 1983 yılından önce kamulaştırma işlemleri tamamlanmamış veya kamulaştırması hiç yapılmamış olmasına karşın devletin el koyduğu taşınmaz mal ve kaynakların bedeli ödenecek. Vatandaşlar tazminat başvurusunda bulunursa önce uzlaşma yoluna gidilecek. Uzlaşma sağlamazsa mahkemeye başvurulabilecek.

DEVLET TAKSİT YAPACAK

1983 yılından önce kamulaştırmasız maline el konulduğu için mahkemeye başvuran ancak, "başvurusu süresi doldu denilerek" davası reddedilen vatandaşlar da uzlaşmadan yararlanacak. Mal sahiplerine ne kadarlık bir ödeme yapılacağı belirlenirken taşınmaz ve üstündekilerin bedeli tazmin değil, el konulduğu tarih baz alınacak. Devlet taksit yapacak. Başvuruların çok olması nedeniyle devlet ödemede zorluğa düşeceğini görürse ödemeleri taksitle yapabilecek.

BİZE ULAŞIN