Araç satışları düştü

Suzuki Oto Işık Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Işık Ülkü, özel tüketim vergisi (ÖTV) indiriminin kalkmasından sonra araç satışlarında ciddi bir durgunluk yaşandığını, durgunluğu harekete geçirmek için yıl sonu kampanyalarla, sürprizlerle tüketicilerin karşısına çıkacaklarını söyledi.

Pazartesi 09.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 09.11.2009 11:10
ABONE OL
Kültürpark Fuar Alanı'ndaki İzmir Autoshow 5. Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı'nda AA muhabirine açıklamada bulunan Ülkü, vatandaşların fuara yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, ''Gayet iyi bir fuar başlangıcı yaptık. Daha da iyi olacağına inanıyoruz'' dedi.

Fuara Suziki'nin iki yeni aracıyla katıldıklarını, Aralık ayında lansmanını yapacakları Swift dizel ve SX-4 dizel modelleri sürücülerin beğenilerine sunduklarını bildiren Ülkü, vatandaşların bu iki modelle yakından ilgilendiğini kaydetti.

ÖTV İNDİRİMİNİN SONA ERMESİ SATIŞLARI DURDURDU

Küresel ekonomik krizden dolayı hükümetin bazı motor aralıklarındaki araçlarda uyguladığı ÖTV indiriminin sona ermesinin ardından araç satışlarının ''bıçak keser'' gibi kesildiği ifade eden Ülkü, şöyle konuştu:

''ÖTV indiriminin kalmasından sonra ciddi bir durgunluk var şu anda. İnsanlar ÖTV indiriminden faydalandı, bu indirimin bitmesiyle firmalar defansa geçmiş durumdalar. Alternatif ne yapılabilir diye araştırma yapılıyor. Biz de yıl sonu kampanyalarla ilgili sürprizlerle geliyoruz. Vatandaşların faydalanabileceği fiyatlarla geliyoruz.''

HEDEF 5 BİN ARAÇ SATIŞI

Ülkü, Suzuki'nin Türkiye pazarında iyi bir pozisyonda olduğunu, geçen yıl büyük bir atılım gerçekleştirdiklerini, mali krizle birlikte tüm marka araçlarda olduğu gibi Suzuki'de de düşüşün yaşandığını açıkladı.

Işık Ülkü, sözlerini şöyle sürdürdü:

''ÖTV indiriminin kalkmasından sonraki durgunluğu ikame etmeye, kaybettiğimiz pazarı yeniden sağlamaya çalışıyoruz. Bu yılı iyi kapatacağımıza inanıyorum. Esas hedefimiz 2010-2011 ile yeni modellerle Türkiye pazarına daha iyi bir şeklide girmek. Türkiye'de şu anda Suzuki'nin hedeflediği araç satışı 5 bin civarında. İzmir'in payı yüzde 1,5 seviyelerinde. Biz de kendi bölgemiz de ve ilimizde yapacağımız çalışmalarla 500 araç satmayı hedefliyoruz.''