Bir bakanın kız kardeşi de yeşil karta muhtaç olabilir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeşil kartlı kız kardeşiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Kılıçdaroğlu, bir bakanın kız kardeşinin yeşil karta muhtaç düzeyde fakir olabileceğini neden anlamamaktadır?" dedi

Salı 10.11.2009
Son Güncelleme: Salı 10.11.2009
ABONE OL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kendisine ''İngiliz Mehmet'' diyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'na, "İngiliz Mehmet değilim. Batman'ın Gercüş ilçesi Arıca köyü doğumlu, Hasan oğlu Mehmet Şimşek'im'' karşılığını verdi. Şimşek, bir Bakanın kız kardeşinin yeşil karta muhtaç düzeyde fakir olabileceğini de ifade etti. Maliye Bakanı Şimşek, Kılıçdaroğlu'nun önceki gün Denizli'de katıldığı bir toplantıda kendisini hedef alan "Kemal Unakıtan'dan sonra şimdi bir bakan daha var. İngiliz Mehmet. İngiliz Mehmet'in kız kardeşi de yeşil kartlı'' şeklindeki sözleriyle ilgili olarak AA muhabirinin sorularını yanıtladı. "Mağlup belediye başkan adayı" olarak nitelediği Kılıçdaroğlu'nun, Denizli'de kendisini alkışlayan küçük bir kalabalığa hitabında, adını ve kardeşini mesele yaptığını üzülerek okuduğunu ifade eden Şimşek, Kılıçdaroğlu'nun AK Parti, hükümet ve şahsı hakkındaki iddialarının kahvehane söylemi seviyesinden öteye gitmediğini söyledi.

ŞİMŞEK GELMEDEN ALMIŞ
Kılıçdaroğlu'nun kendisine cevap verilmesini hak etmediğini, ancak kamuoyunda olası yanlış anlaşılmalara meydan vermek istemediğini kaydeden Bakan Şimşek, yeşil kart iddialarıyla ilgili şöyle konuştu: ''Söz konusu konuşmada adı geçen ablam, yıllar önce eşini kaybetmiş, halen kızının yanında Batman'da yaşayan ve yaşlılık maaşı dışında hiçbir geliri olmayan, 68 yaşında sade bir Türk vatandaşıdır. Kemal Kılıçdaroğlu, bir bakanın kız kardeşinin yeşil karta muhtaç düzeyde fakir olabileceğini neden anlamamaktadır? Çünkü Kemal Bey'in zihniyetine göre kişiler bakan olunca bütün akrabaları da zengin olur. Halbuki bu kendisinin karşı olduğunu iddia ettiği bir yolsuzluk düzenidir ve Kemal Kılıçdaroğlu bu söylemleriyle bir anlamda yolsuzluk düzeninin savunuculuğunu yapmıştır. Kendisini kınıyor ve aziz milletimizin vicdanına havale ediyorum.'' Bu arada Maliye Bakanı Şimşek'in ablasının yeşil kartı, yıllar önce, Bakan Şimşek daha Türkiye'ye gelmeden aldığı öğrenildi.