İngiliz Amiralı çıldırtan Türk feneri söndü

Türkiye'nin en iyi gemi inşa mühendislerinden Profesör Doktor Yücel Odabaşı, İstanbul'da vefat etti. Yetiştirdiği öğrencilerle Türk denizcilerinin feneri olan Odabaşı, uluslararası çapta saygın bir isimdi

Çarşamba 11.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 11.11.2009
ABONE OL
Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi gemi inşa mühendislerinden biri olan İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Odabaşı hayatını kaybetti. Prof. Dr. Odabaşı'nın geçirdiği ani rahatsızlık sonucu kaldırıldığı Acıbadem Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde hayatını kaybettiği belirtildi.

DKK'YA DANIŞMANLIK

Ekşi Sözlük'ten alınan bilgiye göre, Yücel Odabaşı, İTÜ Gemi İnşaatı Fakültesi'ndeki lisans ve ardından yüksek lisans eğitiminin ardından İngiltere'de Strathclyde Üniversitesi ve Hollanda'da Delft üniversitesi'nde konuk araştırmacı olarak bulundu. İngiltere'de eski adı BSRA (British Ship Research Association) isimli araştırma kurumuna dizayner olarak girdi. İki yıl sonra burada şef dizayner, birkaç yıl sonra dizayn müdürü oldu. Bu sırada İTÜ'de doktora çalışmalarına devam ederken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın danışmanlığını yaptı. Sonra İngiltere'ye tekrar dönerek bu sefer adı değişerek BMT (British Maritime Technologies) olan firmanın CEO'su oldu. Ardından Amerika'ya giderek burada BMT'nin Amerika kanadının kuruculuğu ve CEO'luğunu üstlendi. Amerika'da kalp krizi geçirip de "artık ülkeme faydalı olma yaşım geldi" diyerek geri dönene kadar da bu görevini sürdürdü. BSRA ve BMT İngiltere ve Amerika'da yalnızca askeri gemilerin inşaatının yapılmakta olduğu savunma teknolojileri üzerine araştırma yapan bir kurum. Bir Türk mühendisin o yıllarda savunma teknolojileri ile ilgili bir meslekte bir yabancı olarak bir yerlere gelebilmesi büyük bir başarıydı.

AMİRALİN YAYGARASI
İngiltere'nin Falkland savaşı sırasında bir geminin performansı ile ilgili ciddi bir mühendislik danışmanlığına ihtiyaç doğunca araştırma merkezi BSRA'ya başvururlar. Burada, bu önemli mevzu ile bir Türk mühendisinin çalışmakta olduğunu öğrenince İngiliz amirali "Koskoca kraliyet donanması bir Türke mi kaldı?!" diye yaygarayı kopartır. Ancak kısa bir süre sonra geminin sorununu çözen bu Türk Mühendisi Yücel Odabaşı olur.

NÜKLEER DENİZALTILAR TASARLADI
Amerika'da bulunduğu sıralarda Navsea ile çalışmalar yaptı ve Los Angeles class balistik füze nükleer denizaltılarının ve ardından Ohio class denizaltıların tasarımında görev aldı. Verilen bilgiye göre, Odabaşı, Türkiye'ye dönmek istediğinde elindeki kaynakların bir 20 feetlik konteyneri dolduracak kadarlık bir kısmına devletin el koyduğu ve ABD dışına çıkarmasına izin vermedikleri bilgiye ve donanıma sahipti. Büyük kısmı gizli askeri bilgi veya ticari gizlilik ihtiva eden 300'den fazla makalenin ve raporun yazarı olan Odabaşı, yalnızca engin bir bilgi ve tecrübeye sahip değil aynı zamanda sanayicileri denizciliğe ve gemi inşaata yönelmeye teşvik eden önemli bir isimdi.

CENAZESİ BUGÜN KALKIYOR
9 Kasım Pazartesi günü Zatürree teşhisi ile kaldırıldığı halstanede vefat eden Odabaşı için bu sabah İTÜ Taşkışla Yerleşkesi'nde tören düzenlenecek. Cenaze, Teşvikiye Camisi'nde öğle namazını mütakip kılınacak namazdan sonra Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 1945 doğumlu olan Prof. Dr. Yücel Odabaşı, geçmiş dönemde Türk Loydu Başkanlığı da yapmıştı.