Kanserli hücreyi tanıyan ilaç Gebze'de üretilecek

Gebze'de bir ilaç fabrikası kuran Özsu Grubu, İstanbul, Ankara, Trabzon ve Gaziantep'te nükleer tıp alanında çalışacak 4 tesis daha kurmaya karar verdi

Perşembe 12.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009
ABONE OL
Farklı sektörlerde 1994 yılından bu yana hizmet veren Özsu Grup, rotasını sağlık sektörüne çevirerek, nükleer tıp alanında yapacağı yatırımlarla büyüme kararı aldı. İlk yatırımını Gebze Teknoloji Parkı'nda gerçekleştiren Özsu Grubu, 15 milyon dolarlık yatırımla radyoformasötik (özellikle kanserli hücreleri tanımada kullanılıyor) tanı ilaçlarının üretileceği tesisini hizmete açtı. Grup, ikinci fabrikasını Aralık ayında Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark'ında açmaya hazırlanırken, 2010 yılı içinde de Ankara, Trabzon ve Gaziantepte yeni fabrika yatırımları gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu dört fabrika için 40 milyon dolarlık yatırım öngören Grup, Romanya, Mısır ve Katar'da da fabrikalar açmayı hedefliyor.

TÜRKİYE'DE İLKİ BAŞARDI
Özsu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özsu, nükleer tıp alanında yaptıkları yatırımlar sonucunda Türkiye'de ilk kez Türk bilim adamlarının Ar-Ge çalışmasıyla kanserli hücreleri tanıyabilen orjinal ilaç üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Özsu, Moltek FD isimli ilacın Sağlık Bakanlığı'ndan Avrupa Birliği standartlarında ruhsat alan ilk ilaç olduğuna da dikkat çekerek, "Sırada yeni ilaçlar var. 13 yeni ilaç daha üretmeyi planlıyoruz. Sıradaki ilacımız, kanserli hücrelerin tedavisinde katedilen mesafeyi, tedavinin doğru ilerleyip ilerlemediğini tespit edecek" diye konuştu. Özsu, Moltek FDG'nin kanserli hücrelerin ön tanısının yanı sıra kardiyoloji ve nöroloji alanlarında da kullanıldığını ifade etti. Nükleer Tıp'taki yatırımlara nasıl karar verdiklerini analatan Özsu, "Grup bünyesindeki Ultra Görüntüleme Merkezleri AŞ ile kamu hastanelerinin görüntüleme merkezlerini kurup işletiyoruz. Bu amaçla yurtdışında PET-CT isimli görüntü cihazları getirmeyi planladık. Hastaya önce bir ilaç enjejte ediyor sonra bu cihazla kanser taraması yapılıyor. Hastaya enjekte edilen bu ilaç Türkiye'de sadece bir firma tarafından üretiliyordu. İlaç kısa ömürlü olduğu içinde ithalatı yapılamıyor. İlacı üreten firmaya bağımlı kalmak istemedik. Nükleer tıp alanındaki potansiyeli de dikkate alarak bu yatırıma karar verdik ve ilaç üretimine başladık" dedi.

'İTHALATA BAĞIMLIYDIK'
Toplantıya (soldan sağa) Özsu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Özsu, Özsu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özsu, Moltek Moleküler Teknoloji Ceo'su Ahmet Şencan katıldı. Toplantıda konuşan İbnahim Özsu ithalata bağımlı kalmak istemedikleri için bu yatırıma karar verdiklerini dile getirdi.