Sahte araç muayenesine dikkat

Periyodik araç muayenesinde yetkili kuruluş TÜVTURK, araç muayenelerinin artış gösterdiği kasım–aralık aylarında araç kullanıcılarını ''sahte muayene'' konusunda uyardı.

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 16:46
ABONE OL
TÜVTURK'ten yapılan yazılı açıklamada, araç muayenelerinin her yıl kasım–aralık aylarında arttığı belirtilerek, bu dönemlerde muayene yaptıracak araç kullanıcılarının sahte muayenelere karşı dikkatli olmaları gerektiği kaydedildi.

Son günlerde artan sahte muayeneler nedeniyle, araç kullanıcılarına yönelik uyarılara yer verilen açıklamada, aracını muayeneye kendisini götürmek yerine bu amaçla hizmet veren kişi veya kuruluşlardan hizmet alan araç sahiplerinin, muayene sonuçlarını mutlaka sorgulamaları önerildi.

Araç sahiplerinin araç muayenesinin TÜVTURK tarafından yapılıp yapılmadığını TÜVTURK'ten öğrenilebilecekleri dile getirilen açıklamada, ''www.tuvturk.com.tr'' adresindeki internet sitesinden plaka ile muayene sorgulaması yapılabileceği veya 0212 444 80 08 numaralı TÜVTURK Çağrı Merkezinden bilgi alınabileceği bildirildi.

Muayene raporlarının elektronik ortamda gerçek ve eşzamanlı olarak, TÜVTURK Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü bilgisayarlarına aktarıldığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

''Sahte muayene raporlarının elektronik kaydı söz konusu olmadığından çok basit bir sorgulama ile muayenenin sahte olduğu anlaşılabilmektedir. Etiket ve hologramlar da sadece görsel kullanıma hizmet etmektedir. Elektronik ortamda kayıt altında tutulan muayene raporları, T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü aracılığı ve T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile de paylaşılmaktadır. Bu nedenle T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü elektronik kayıtlara gerçek ve eşzamanlı olarak ulaşabilmekte ve muayene raporlarını denetleyebilmektedir.''

Türkiye'de araç muayenesinin sadece T.C. Ulaştırma Bakanlığı denetiminde, TÜVTURK'e ait sabit ve gezici istasyonlarda yapıldığına dikkat çeken TÜVTURK açıklamasında, araç kullanıcılarının Randevu Sistemi'ni kullanarak muayene işlemlerini kolaylıkla yapabileceklerini belirtildi.