Tekstilciler, Denizli'de geride kalanlar için tek yürek oldu

Son dönemde intihar ve dev işletmelerin kapanması ile gündeme gelen Denizli yaralarını sarmak için tek ses olmaya karar verdi

Perşembe 12.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009
ABONE OL
Yüksek üretim ve işçilik maliyetlerinin yanında küresel krizin de etkisiyle ihracatı düşüşe geçen ve çok sayıda işletmesi kapanan tekstil ve hazırgiyim sektörü, ayakta kalmak için ihtiyacı olan destekleri artık "tek ses" olarak söylemeye hazırlanıyor. Son dönemde intihar ve dev işletmelerin kapanmasıyla gündeme gelen Denizli'de biraraya gelen sektörün önde gelen temsilcileri, Ulusal Tekstil, Hazırgiyim ve Deri Konseyi oluşturarak ortak hedeflerini "tek söylemli ulusal strateji" şeklinde açıklama kararı aldı. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, "Sektörde yeni iş fırsatlarının yaratılması tek ve ortak bir söylemle mümkün. Sektör böylece, sürdürülebilir istihdam, üretim ve ihracat hedeflerine samimi ve gerçekçi dayanışma ile odaklanabilecek" dedi.

KONSEY YÖN VERECEK
İHKİB ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) temsilcileri, son dönemde yaşadığı dramatik olaylarla gündeme gelen Denizli'de dün yaptığı "ortak akıl" toplantısında sorunları tartıştı. Sektörün duayen şirketlerinden Deba'nın üretimi durdurması ve Funika Tekstil'in sahibi Nuri Sözkesen'in intiharı ile gündeme gelen Denizli'de toplanan sektör temsilcileri, bundan böyle tek söylemli ulusal strateji geliştirecek. Bunun için Ulusal Tekstil, Hazırgiyim ve Deri Konseyi oluşturacak olan sektör, 2010 yılında yapacağı çalışmalara da bu oluşumla yön vermeyi planlıyor.