"Türkiye'nin kredi notu Ba'da çakılı kalabilir"

Moody's'in Başkan Yardımcısı Kristin Lindow, Türkiye'nin kredi notunun olumlu görünümünün hiç de kırılgan olmadığını, ancak mali konsolidasyon izlenmezse, notun Ba seviyelerinde çakılı kalabileceğini söyledi

Perşembe 12.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009
ABONE OL
Haftabaşında 10 Türk bankasının uzun vadeli yerel para borç ve mevduat kredi notunu düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's dün de son çeyrekte büyümenin soru işareti olduğunu kaydetti. Türkiye'nin ilk üç çeyrekteki makro verilerinin, dördüncü çeyrek için de zayıf sinyaller verdiğini ileri süren Lindow "Dördüncü çeyrekte GSYH'nin büyümeye dönüp dönmeyeceği soru işareti" dedi.

'PERFORMANSINIZ İYİ'
Moody's'in İstanbul'da düzenlediği "Üçüncü Yıllık Türkiye Kredi Riski Konferansı" nda konuşan ülke riski grubu Avrupa ve Afrika bölgesel derecelendirme yetkilisi Kristin Lindow, Türkiye'yi hem övdü hem de uyardı. Türkiye ekonomisinin krizden epey etkilendiğini ancak performansının beklentilerden daha iyi olduğunu söyleyen Lindow "Türkiye'nin kredi notunun olumlu görünümü hiç de kırılgan değil. Ancak Türkiye'nin mali konsolidasyona yönelik taahhüdü anahtar faktör. Konsolidasyonun izlenmemesi derecelendirme için bir risk olabilir. Türkiye'nin notu "B"ye düşmez ama "Ba" seviyelerinde çakılı kalabilir" dedi. Kredi notlarında Ba seviyesi riskli yatırım yapalabileceğine işaret ediyor. Moody's Türkiye'nin "Ba3" olan notunun görümünü Eylül ayında durağandan olumluya yükseltmiş, gerekçe olarak da ekonominin şoklara karşı artan direncini ve iki yıldır devam eden küresel kriz süresince yardım almadan ortaya koyduğu performansı göstermişti. Hükümetin mali kurala ilişkin düzenlemeler konusunda yakın bir zamanda bir sonuç alacağını düşünmediğini söyleyen Lindow, "Mali kurala ilişkin düzenlemler eğer ilk çeyrekte çıkarsa bu benim için sürpriz olur. Hatta düzenlemenin gelecek yıl geçmesi bile sürpriz olur" diye konuştu. Hala, kamu reformuna yönelik bir direncin söz konusu olduğunu belirten Lindow, özerk bir gelir idaresi ile, merkezi yönetimden belediyelere aktarılan paylar konusunun IMF ile sürecin tıkanmasında da öne çıkan noktalar olduğunu dile getirdi.