Domuz gribi tüketimi artırınca boyalı mandalina uyarısı geldi

TÜDER Başkanı Engin Başaran gribe önlem amacıyla halkın narenciyeye yöneldiğini ama bazı kişilerin olgunlaşmamış ürünler sattığını söyledi

Cuma 13.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 13.11.2009
ABONE OL
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Engin Başaran, domuz gribine önlem amacıyla tüketicinin narenciyeye yönelmesini fırsat bilen bazı kişilerin fütursuzca para kazanma hırsıyla olgunlaşmamış mandalinayı, hatta yeşil kabuklarını turuncuya boyayarak piyasaya sunduğunu öne sürdü. Başaran, yaptığı açıklamada, tüketicilerin, H1N1 virüsünden (domuz gribi) korunmak için başta mandalina olmak üzere narenciye ürünlerine taleplerinin yoğunlaştırdığını söyledi. Bu ürünleri tüketiciye sunan bazı kişilerin de ''fırsat bu fırsat'' diyerek dizginleyemedikleri para kazanma hırsıyla mandalinanın olgunlaşmışını da olgunlaşmamışını da hasat ederek tüketime sunduklarını öne süren Başaran, ''Hatta olgunlaşmamış yeşil mandalinaların kabuklarını da turuncuya boyayarak tüketiciyi aldatmaya yöneldiler'' iddiasında bulundu.

AĞIR CEZALAR UYGULANMALI

Başaran, gıdalara katılan, meyve ve sebzelere zehirli nitelikteki bu maddelerle müdahale edenlerin yarattığı risklere dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Bu tür maddeler, bünyesi gribal ya da solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle güçsüz düşmüş kişiler üzerinde etkilerini normal kişilere göre daha fazla gösterebilmekte, hatta öldürücü nitelik bile taşıyabilmektedir. Bu tür olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak isteyen tüketicilerin ilk yapacakları şey, daha alırken meyve ve sebzelere dikkat etmeleridir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınması durumunda tüketiciler, bu boyalı ürünleri bulundukları yerin tarım müdürlükleri ya da resmiözel kurumlarda tahlil ettirmeli, yasalara aykırılığı tespit ettirmelidirler. Ardından da cumhuriyet başsavcılığına verecekleri dilekçeyle şikayetçi olmalı, yasal yollara başvurmalıdır.'' Başaran, "İnsan sağlığını tehlikeye sokma pahasına, kısa yoldan fütursuzca para kazanmaya çalışanlara yasalar kapsamında ağır cezalar uygulanmalıdır'' diye konuştu.

'Tüketici alışverişte dikkatli olsun'
Bu aldatmanın 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre suç olduğunu belirten Engin Başaran, kanuna göre bu fiilleri işleyenlerin ağır para cezalarına çarptırılacaklarının belirtildiğini ifade etti. 3 aydan 15 yıla kadar hapisin de söz konusu olduğunu belirten Başaran tüketicilerin bu konuda bilinçli ve kararlı davranması gerektiğini söyledi.