Oyak Renault 5 yıllık elektrikli otomobil ihracatını garantiledi

Türkiye'de üretilecek elektrikli Fluence'dan Danimarka ve İsrail'e 5 yıl içinde 100 bin adet ihraç edecek olan Renault, Megane Hatchback'in ikinci üretim üssü olarak da Bursa'yı seçti

Cumartesi 14.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 14.11.2009
ABONE OL
Oyak Grubu'yla ortaklığının 40'ıncı yılını kutlayan Fransız Renault, Bursa fabrikasıyla ilgili yeni yatırım kararlarını açıkladı. Renault'nun Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Patrick Pelata, Fluence'ın elektrikli versiyonunun Bursa'da üretileceğini düzenlediği basın toplantısında resmen açıkladı. Pelata, ayrıca İspanya'da üretimi devam eden Megane Hatchback'in ikinci üretim üssünün Bursa olacağı sürprizini açıkladı. 2010 yılında üretimine başlanacak elektrikli Fluence, 2011 yılının ilk yarısında satışa sunulacak. Elektrikli Fluence, ilk olarak İsrail ve Danimarka'da, daha sonra ise Fransa'da yollara çıkacak. Oyak Renault, yapılan 'Better Place' satış anlaşmasına bağlı olarak İsrail ve Danimarka'ya 5 yılda 100 bin adet Elektrikli Fluence ihraç edecek. Oyak Renault, böylece yaklaşık 1 milyar Euro'luk elektrikli otomobil ihracatını garanti altına aldı. Yılda 20 bin adet olan elektrikli oto üretimi, talebe bağlı olarak 30 bin adete çıkabilecek.

'GÜVENİMİZİN İSPATI'
Patrick Pelata, Renault'nun Frankfurt Otomobil Fuarı'nda tanıttığı 4 elektrikli otomobil arasında, Bursa'da üretilecek Fluence'in ilk olarak satışa sunulacak model olacağını söyledi. Diğer elektrikli otolar Zoe ve Kangoo'nun Fransa, Twizy'nin ise İspanya'da üretileceğini hatırlatan Pelata, şunları kaydetti: "40'ıncı yılımızda elektrikli Fluence'ın Bursa'da üretileceğini açıklayarak, Türkiye'ye, ortağımıza ve geleceğe duyduğumuz güveni bir kez daha ispatlıyoruz. Elektrikli araçlar, Renault'nun tarihinde en önemli değişikliklerden biri olacak. Oyak Renault Bursa tesisleri, Renault'nun elektrikli araç hedeflerini gerçekleşmesinde önemli bir rol üstlenecek. Türkiye, Renault'nun sadece tarihinde değil geleceğinin şekillendirilmesinde de büyük rol alacak.

Dolu bataryayla 160 km. yol yapacak

BURSA'DA 2010 sonunda üretimine başlanacak elektrikli Fluence, halihazırda Bursa'da 120 milyon euro yatırımla üretilen Fluence'in bir türevi olacak. Ancak, aracın boyutları daha büyük olarak tasarlanıyor. Otomobil, tam dolu bataryayla 160 km yol katedebilecek.

Elektrikli otoya 4 milyar euroluk yatırım

Renault-Nissan ittifakının 2009-2015 arasında elektrikli otomobillere 4 milyar Euro'luk yatırım yapacağını belirten Patrick Pelata, "Sadece 4 elektrikli oto için yatırım 800 milyon euroyu bulacak" dedi.