Talep daralıyor, hükümetin vergi desteği devam etmeli

Koç Holding, 9 ayda 1.1 milyar TL net kâr elde etti. Holding CEO'su Bülent Bulgurlu, üçüncü çeyrekte daralan talebin canlanması için hükümetten vergi desteğinin devamını istedi

Cumartesi 14.11.2009
ABONE OL
Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu, 2008 yılının son çeyreğinden beri süren ekonomik dalgalanmanın küresel boyutta alınan tüm önlemlere rağmen devam ettiğini, vergi indirimleriyle canlanan talebin üçüncü çeyreğe kadar sürdüğünü, ancak indirimlerin eylül itibariyle sona ermesinin ardından bir düşüş yaşandığını dile getirdi. Koç Holding'den yapılan açıklamaya göre, tüketici talebinin canlandırılması açısından hükümetin desteğinin bir süre daha devam etmesinin faydalı olacağını vurgulayan Bulgurlu şunları kaydetti: "Hükümet tarafından açıklanan Orta Vadeli Ekonomik Program hemen etkisini gösterdi. Önce uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart& Poors (S&P), Türkiye'nin görünümünü 'negatif'ten 'durağan'a yükseltti, ardından da Moody's ülkenin 'Ba3' olan devlet tahvili notunun görünümünü 'durağan'dan, 'olumlu'ya çevirdi. Pek çok ekonomik belirsizliği ortadan kaldırma potansiyeli taşıyan programın, yapısal reformları yeniden gündeme getirmesi ve Türkiye'nin uluslararası piyasalarda güven tazelemesine de yardımcı olmasını bekliyoruz."

1.1 MİLYAR NET KÂR

Koç Holding, bu yılın dokuz ayında 1.1 milyar lira net kâr elde etti. Holdingin, dokuz aylık dönemde 33 milyar lira konsolide satış geliri ve 2.8 milyar lira faaliyet karı elde ettiğini açıklayan CEO Bulgurlu, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin ve ek önlemler alınarak piyasaya sağlanan likiditeyi artırmak suretiyle ekonomik canlanmaya destek olunmasının çok önemli olduğunu vurguladı.