Haber turu.

Pazar 15.11.2009
ABONE OL
Emekliler 4 günlük açlık grevine başladı
DİSK'E
bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli- Sen) üyesi bir grup emekli, Kartal'da dönüşümlü açlık grevine başladı. Kartal Meydanı'nda toplanarak, ''Haklarımız için açlık grevindeyiz'' yazılı pankart açan ve ellerinde dövizler taşıyan Emekli-Sen üyeleri, çeşitli sloganlar attı. Emekli-Sen Kartal Şube Başkanı Emir Babakuş, bugün Türkiye'de milyonlarca işsizden sonra en zor koşullarda yaşam mücadelesi vermeye çalışanların emekliler olduğunu söyledi. Türkiye'de yaşayan birçok emeklinin açlık sınırı altında sefalet çektiğini belirten Babakuş, maaşlarının insanca yaşayacak bir seviyeye çıkarılmasını istedi.

Gelir emekli aylığının yarısını karşılıyor
SOSYAL
Güvenlik Kurumu'nun (SGK) gelirlerinin giderlerini karşılama oranı, eylül ayında yüzde 66 ile yılın en düşük seviyesine geriledi. Geçen yılın aynı ayında kurumun gelirlerinin giderlerini karşılama oranı yüzde 70,51, 2008 sonunda ise yüzde 72,20 düzeyinde bulunuyordu. Kurumun finansman açığı da 3 milyar 165 milyon 823 bin liraya ulaştı. Öte yandan, kurumun prim gelirleri, emekli aylıkları ve sağlık ödemelerinin ancak yarısını karşılayabiliyor. Eylül ayında bu oran yüzde 50,9 düzeyinde kaldı.

Vergi, harç ve cezalar yüzde 2.2 artacak
VERGİ,
harç ve cezalar, 2010 yılında yüzde 2.2 oranında artacak. Maliye Bakanlığı, yeniden değerleme oranını, Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Üretici Fiyatları Genel Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranına göre belirledi. Tebliğe göre yeniden değerleme oranı 2009 için yüzde 2.2 olarak tespit edildi .Tebliğde, yeniden değerleme oranının Ekim'deki ÜFE'deki artış oranı olduğu hükmü yer aldı.