Kuzey Afrika'da şirketlerimiz için çok büyük fırsatlar var

Fas, Tunus, Cezayir, Libya ve Mısır'da Türk şirketleri için büyük fırsatlar olduğuna dikkat çeken TEB Genel Müdürü Civil, "Kuzey Afrika henüz yeni keşfediliyor" dedi

Pazar 15.11.2009
ABONE OL
Fransız ortağı BNP Paribas ile etki alanını Balkanlar ve Kuzey Afrika'ya doğru genişleten Türk Ekonomi Bankası (TEB) bölgesel güç olmaya yönelik çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. TEB'in BNP Paribas ile birlikte kurduğu Dış Ticaret Merkezleri'nin 'Dış Ticareti Geliştirme Toplantıları', bu yıl Türkiye Müteahhitler Birliği ile ortak düzenlenen 'Kuzey Afrika'da İş Nasıl Yapılır?' konulu seminerle devam etti. TEB Genel Müdürü Varol Civil'in açılışını yaptığı; Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Eren, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, BNP Paribas Kuzey Afrika ülke temsilcilerinin katıldığı seminerde, Tunus, Fas, Cezayir, Libya ve Mısır'daki iş fırsatları ve bu ülkelerle iş yapmak isteyen Türk firmalarının izlemesi gereken yollar anlatıldı.

İHRACATIMIZ ARTIYOR
TEB Genel Müdürü Civil, Türkiye'nin küresel ekonomik durgunlukla birlikte düşen dış ticaret hacmine rağmen Kuzey Afrika ülkelerine gerçekleştirilen ihracatın, 2009'un 9 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 arttığını hatırlatarak "Kuzey Afrika'nın toplam ihracatımızdaki payı ise yüzde 4'ten yüzde 8'e yükseldi. Bu rakamlar, bölgenin Türkiye için yeni keşfedilmeye başlanan bir pazar olduğunu teyit eder nitelikte" dedi. Civil, BNP Paribas'ın bütün Kuzey Afrika ülkelerinde hizmet veren yegane banka olduğunu hatırlatarak, bu ağ sayesinde, Türkiye'nin geleneksel olarak çok güçlü olmadığı Mısır, Cezayir, Fas, Tunus ve Libya'da Türk işadamlarına çok iyi imkanlar sunabildiklerini sözlerine ekledi.