Bayramda ulaşım indirimli!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 4 gün sürecek olan Kurban Bayramı süresine toplu taşıma araçlarının yüzde 50 indirimli olacağını açıkladı.

Salı 17.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 17.11.2009 17:22
ABONE OL
İBB ayrıca, park, cadde, sokak ve meydanlarda kurban kesimine izin verilmeyeceğini, umuma açık yerlerde kesim yapılması durumunda yasal işlem yapılacağını bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan yazılı açıklamada, İBB'nin 27 Kasım Cuma günü başlayacak Kurban Bayramı'nın, İstanbulluların rahat ve huzurlu geçirmesi için bir dizi önlem alındığı duyuruldu. Buna göre İETT'nin Arife ve Bayram günlerinde artacak yolcu yoğunluğuna paralel olarak otobüs sefer sayısını artıracağı, normal ve ek seferlerin düzenli olarak yapılması için gereken tüm tedbirlerin alınacağı belirtildi. Alınan tedbirler kapsamında Ulaşım A.Ş'nin, Bayram tatili süresince, tam kadro ve tam filo hizmet vereceği bildirilen açıklamada, "Dört gün boyunca metro, hafif metro ve tramvay seferleri, öğleden önce seyrek, öğleden sonraları ise sıklaştırılarak gerçekleşecek" denildi. İstanbul Deniz Otobüsleri'nin ise sefer sayılarını artıracağı, rezervasyon tarihlerini genişleterek vatandaşlara hizmet sunacağı bildirilen açıklamada, "Biletler tüm Varan Turizm acentelerinden temin edilebilecek" denildi.

SU KESİNTİSİ OLMAYACAK
İSKİ'nin ise tüm İstanbul'da tam kapasite ile su vereceği, olabilecek su arızası ve kanal tıkanmasıyla ilgili sorunlara karşı tedbir ve nöbetçi ekip sayısını artıracağı, İtfaiye ekiplerinin ise 24 saat görev başında olacağı açıklandı.

Veteriner Müdürlüğü'nün ise belirlenen yerlerin dışında kurban satışını engellenmesi için Zabıta Müdürlüğü ile koordine sağlayacağı, satış ve kesim yerlerinde gereken denetim çalışmalarının 1 Veteriner Hekim, 1 Zabıta'dan oluşan nöbetçi ekiplerle sağlanacağı bildirildi. Denetim ekiplerinin, bayram boyunca satış noktalarında sağlık denetimlerini yapacağı, sağlığa aykırı durum tespitinde ilgili birimlerle işbirliği içerisinde yasal işlem yapılacağı duyuruldu.

ZABITA SAYISI ARTACAK

İBB'nin açıklamasına göre Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü de Kurban Bayramı ve öncesinde kurulan Kurban Satış Yerleri'nde denetim faaliyetlerini sürdürecek. Ekip sayısını normal günlere kıyasla artırılırken Zabıta Ekipleri, ilçe zabıta birimleriyle koordineli olarak kent genelinde denetimler yapacak. Bununla birlikte, yolcu trafiğinin yoğun olacağı otogar, havaalanı ve yolcu salonlarının periyodik kontrolü için görevli sayısı artırılacak. Ana arterler ve meydanlarda denetimler sıklaştırılacak. Nizam, intizam, temizlik kontrolleri ile çevreye zarar veren seyyar satıcıların denetimleri gerçekleştirilecek. İBB'nin açıklamasına göre Edirnekapı'daki Zabıta Müdürlüğü biriminde oluşturulan Kurban Hizmetleri Komuta Merkezi'nin bayram süresince hizmet verecek. Sağlık İşleri Müdürlüğü, kurbanların sağlık kontrollerinin yapılması ve kesimlerden sonra hijyenik önlemlerin alınması için gerekli tedbirler alacak. Oluşturulan nöbetçi ekipler ayrıca, gıda maddesi satışı yapılan yerleri denetleyerek, sağlığa aykırı olan yerleri men ve takip edecek.

UMUMA AÇIK YERLERDE KURBAN KESİMİNE İZİN VERİLMEYECEK
İBB açıklamasında ayrıca Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü'nun, bireysel ve toplumsal acil hastalık, kaza, tabii afetler, yangın, göçük ve yaralanmalarda hayati önem taşıyan hastalık durumlarında mümkün olan en kısa sürede ilk tıbbi yardımı yapmak üzere hazır bekleyeceğini, Mezarlıklar Müdürlüğü'nün, normal mesai saatinden önce mezarlıkları ziyarete açacağını belirtti.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün ise park, cadde, sokak ve meydan gibi umuma açık ve kurban kesimine uygun olmayan yerlerde kurban kesimi yapılmasına izin vermeyeceği belirtilen açıklamada, "Toplu kurban kesim yerlerinde veya kendi özel mülkünde, bahçesinde kurban kesimi yapıp çevreyi kirletenlere veya kaçak olarak umuma açık yerde kesim yapanlara, ilgili kanunlar doğrultusunda yasal işlem uygulanacak" denildi.

ŞİKAYET VEYA YARDIM İSTEKLERİNİN 24 SAAT BOYUNCA DEĞERLENDİRİLECEĞİ MERKEZLER
Belediye Merkez Nöbet Amirliği 0212 449 40 00 - 0212 455 13 00

Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü 0212 533 66 76/0212.533 77 01

Zabıta Müdürlüğü 0212 521 84 65 (Santral)

İtfaiye 110

İtfaiye Komuta Merkezi 0212 312 65 55

İ.E.T.T Genel Müdürlüğü 0212 245 07 20 (Santral)

İ.S.K.İ Genel Müdürlüğü 0212 321 00 00 (Kâğıthane) 588 38 88 (Aksaray)

T.E.K 0212 237 23 50

İGDAŞ (ALO 187) 0212 626 46 46

ACİL YARDIM İSTASYONLARI (HIZIR ACİL) 0212 570 73 61