Gaz talebi gelecek yıl artacak

Rus gaz devi Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandır Medvedev, bu yıl yaşanan gaz talebindeki düşüşün gelecek yıl artmaya başlayacağı ve 2011 yılında da düşüşün tamamen ortadan kalkacağını söyledi.

Salı 17.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 17.11.2009 14:54
ABONE OL
Medvedev, yaptığı açıklamada, Gazprom'un Avrupa'daki gaz talebinde bu yıl için yüzde 5-7 oranında düşüş beklediğini belirterek, "Bu gaz endüstrisi tarihinde rekor bir düşüş anlamına geliyor" dedi.

Ancak rakamların yine de 2007'den daha iyi durumda olduğunu ve bu düşüşün 2011 yılında tamamen ortadan kalkacağını belirterek, "Gaz talebindeki bu düşüşün 2011 yılı başında ortadan kalkmasını bekleyebiliriz. Bu durumda da peşin muamele ve petrole dayalı sözleşmelerdeki fiyatlar eşit hale gelecek" ifadesini kullandı.

Medvedev, Gazprom'un uzun vadeli sözleşmelerinin müşterilerine fazla esneklik şansı bırakmamasından dolayı şirketin piyasa payını kaybedeceği yolundaki haberlere tepki göstererek, "İyi bir Rus deyimi var: Kendi hatanızı başkasının kapısına atmayın. Rus gazı her zaman rekabetçi oldu ve öyle kalmaya devam edecek" dedi.

Dünyanın en büyük gaz üreticisi olan Gazprom'un Avrupa'ya gelecek yıl 50,3 milyar dolar değerinde 160,8 milyar metre küp gaz göndermeyi planladığını ve bu miktarın Gazprom'un bu yıl için planladığından yüzde 13 daha fazla bir miktara denk geldiğini kaydeden Medvedev, bu yıl ocak-ağustos ayları arasında Avrupa'daki tüketimin yüzde 7,5 oranında düşüşle 30,4 milyar metre küpe indiğini vurguladı.

Rusya Federal İstatistik Servisi tarafından da yapılan açıklamada, 2008 yılında 174 milyar metre küp gaz ihraç edildiği belirtildi.