Emekliler Meclis'te

DİSK'e bağlı Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Veli Beysülen ve beraberindeki heyet Meclis'te MHP ve CHP gruplarını ziyaret etti.

Çarşamba 18.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009 16:40
ABONE OL
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, hükümetin emeklileri gözden çıkardığını savunarak "Yıllarca emek sarf eden insanları bir kenara atarak 'ne halin varsa gör' şeklinde bir köşeye bırakılmasını doğru bulmuyoruz" dedi. Vural Başbakan Erdoğan'ın işçi emeklisi olduğunu ancak emeklinin halinden değil "armatörlerin' halinden anladığını savundu.CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, "Emekli arkadaşlarımız açlık grevine başladı. Aslında buna gerek yok zaten açlar" dedi.

DİSK'e bağlı Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Veli Beysülen ve beraberindeki heyet TBMM'de ilk olarak MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ı ziyaret etti. Beysülen emeklilerin büyük sorunları olduğunu ve bunun için imza kampanyası başlattıklarını belirterek 36 bin imzalı dilekçe dosyalarını Vural'a verdi. Vural ise Türkiye nüfusunun yüzde 12.9'unu emeklilerin oluşturduğunu, aileleriyle birlikte düşünüldüğünde bunun önemli bir rakam olduğunu belirterek emeklilerin 600 TL'lik maaşa mahkum edildiğini kaydetti. Hükümetin emeklileri, dünyadan elini eteğini çekmiş bir kesim olarak gördüğünü ifade eden Vural, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in dile getirdiği intibak yasasıyla ilgili halen adım atılmamasını eleştirdi. Dün Meclis Genel Kurulu'nda emeklilerin sorunlarını araştırılması için bir Meclis araştırma önergesinin görüşüldüğünü ancak AKP'lilerin oylarıyla önergenin reddedildiğini kaydeden Vural, enflasyon rakamları ile emeklilerin ve çalışanların enflasyonunun birbirine uymadığını söyledi. Vural, "Hükümet, emeklileri gözden çıkarmış gözüküyor. Yürütülen bu politikalar bunu gösteriyor. Yıllarca emek sarf eden insanları bir kenara atarak 'ne halin varsa gör' şeklinde bir köşeye bırakılmasını doğru bulmuyoruz'"dedi. Vural, Başbakan Erdoğan'ın da işçi emeklisi olduğunu hatırlatarak "Ancak emeklinin halinden anlamıyor, armatörlerin halinden anlıyor. Ancak seçimde başbakanı emekli edeceğiz" diye konuştu. Vural, emeklilerin geçinemedikleri için iş arayışında olduğunu ifade ederken Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Beysülen de hiçbir emeklinin emekli olduktan sonra çalışmaktan mutlu olmadığını söyledi.

"EMEKLİLER ARTIK BABA OCAĞINA DÖNEN İŞSİZ ÇOCUKLARINA DA BAKIYOR"
Beysülen ve beraberindeki heyet daha sonra da emeklilerin sorunlarını dile getiren 36 bin imzalı dilekçeleri CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay'a sundular. Okay, emeklilerin artık işsiz kalan ve baba ocağına dönen çocuklarına bakmak zorunda kaldıklarını ifade ederek "Emekli arkadaşlarımız açlık grevine başladı. Aslında buna gerek yok zaten açlar"dedi. Okay, iktidarı Sosyal Güvenlik Yasasıyla emeklileri gözden çıkarmakla suçlarken, huzurevlerinde kalan emeklilerin de kurum ücretlerini ödeyemediklerine dikkat çekti.