Emniyetten sahte para uyarısı

İnegöl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte hareketlenen piyasada sahte paranın önüne geçilebilmesi için seferber oldu.

Çarşamba 18.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009 16:36
ABONE OL
Atatürk Bulvarı, Uzun sokak, Nuri Doğrul caddesinde faaliyet gösteren alışveriş işletmelerini tek tek ziyaret eden Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği'nde görevli Serkan Çalık, Turan Doğru ve Yüksel Albay'dan oluşan ekip, paranın sahte olup olmadığının tespiti için paranın Atatürk resmi bulunan ön yüzü ve arka yüzüne dikkat edilmesi gereken hususları işletme yetkililerine anlattı. Para üzerinde bulunan kabartmalara dikkatli bakıldığında görünen Atatürk resmi ve paranın rakamsal değeri ve para üzerinde yer alan şeritler hakkında bilgiler veren ekipler, gizli Atatürk resmi ve parlak şeridin de kalpazanlar tarafından kısmen taklit edilebildiğine işaret ederek, parlak orta şerit üzerinde paranın değerini bildiren yazının sahte para ile gerçek parayı ayırt etmede etkili olduğunun altını çizdi.

Toplum Destekli Polis Bürosu ekipleri, çek ile yapılan alışverişlerde ise, ilgili bankaların aranarak, çekin karşılığı olup olmadığının sorgulanmasını tavsiye etti.