Haber turu..

Çarşamba 18.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009
ABONE OL
Dolardaki kaybı yakından izliyoruz
ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, dolarda yaşanan değer kaybını yakından izlediklerini belirterek faiz oranını bir süre daha düşük seviyelerde tutmayı sürdüreceklerini açıkladı. Bernanke, petrol ve altın gibi emtiaların fiyatlarının son dönemdeki artışı ve doların değer kaybını, ekonomide toparlanmanın işareti olarak gördüklerini belirtti.

Daha istikrarlı bir kura ihtiyaç var
IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, daha fazla küresel kur istikrarı ihtiyacı olduğunu belirterek dünyanın artık altın standardı sona erdiğinden bu yana yaptığı gibi, tek bir ülke kuruna yaslanamayacağını söyledi. Strauss-Kahn, Londra'daki G-20 toplantısında daha istikrarlı bir finansal düzen kurma kararından altı ay sonra koordinasyonun azaldığını ileri sürdü.

IMF Mauritius'a 2 ton altın sattı
Uluslararası Para Fonu (IMF), Hint Okyanusu'nda bulunan ada devleti Mauritius'a 71.7 milyon dolar karşılığında 2 ton altın sattığını açıkladı. Satışın, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun onayladığı 403.3 ton altın satılması kararı çerçevesinde gerçekleştiği belirtildi. Hindistan'a 4 bin kilometre uzaklıktaki 2 milyon nüfuslu Mauritius, turizm merkezi olarak tanınıyor. Mauritius, 6.4 milyar dolar ile 2006- 2007 yıllarında Hindistan'a doğrudan yatırım yapan ülkelerin başında geliyor.

Enerji kullanımında tarihi düşüş
Danışmanlık şirketi Capgemini'nin Avrupa Enerji Piyasası izleme operasyonu, dünyadaki elektrik ve gaz tüketim miktarını araştırdı. Krizle bağlı olarak endüstriyel faaliyetlerdeki düşüş nedeniyle elektrik kullanım oranının yüzde 3.5, gaz tüketiminin ise yüzde 3 gerileceği tahmin edilen analizde 1945'ten bu yana ilk defa böyle bir gerilemenin yaşanacağı bildirildi.