"Toparlanma başlamış durumda"

Başbakan Yardımcısı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, küresel krizden çıkış sürecinin başladığını söyledi.

Çarşamba 18.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 18.11.2009 12:54
ABONE OL
Dünyanın toparlanma sürecine girdiğine dikkat çeken Babacan, "Ama bu toparlanma kırılgan olacak. İstihdam ile ilgili sonuçlar geriden gelecek. ABD'de işsizlik son 26 yılın en üst seviyesinde. Bizdeki artış 3-4 puan olacak. Dünyadaki öngörüldüğü şekilde devam ederse hem büyüme hem işsizlik açısından kötüye gidiş duracak. Yavaşta olsa iyileşme sürecine girdik. İşsizlik açısından da kötüye gidiş durdu toparlanma başlamış durumda." diye konuştu.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı'na katılan Babacan, Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verdi. 18 Kasım 2002'de ekonomiden sorumlu devlet bakanı olduğunda Hazine'nin borçlanma faizinin yüzde 66, maksimum 9 aylık vadelerle çevirme mecburiyetinde olduklarını söyleyen Babacan, şu anda faizlerde tek haneli dönem yaşandığını belirtti. Babacan, "İlk defa Türkiye ekonomisi küresel kriz karşısında normal bir ekonominin tepkilerini vermeye başladı." dedi.

"ZAMANINDA TEDBİR ALMASAYDIK KRİZ DERİN ETKİLERDİ"
Türkiye'nin zamanında tedbirlerle krize karşı dirençli hale geldiğine dikkat çeken Babacan, "Bütçe açığı, borç stoğunu düşürmeseydik, bankacılık sistemine çeki düzen vermeseydik bugün bu kriz Türkiye'yi çok daha derinden etkilerdi. Türkiye bir finans krizi yaşamadıysa zamanında yapılan reformların sonucudur." diye konuştu. Geçtiğimiz günlerde İskoçya'daki toplantıda masa etrafındaki devletler içinde sadece Türkiye'nin bankacılık sektörü sebebiyle zarara uğrayıp kamu kaynağı aktarmak zorunda kalmadığını dile getirdi. Bu avantajın krizden çıkışta Türkiye'nin en önemli silahı olacağına işaret eden Başbakan Yardımcısı, "Üç önemli çabamız var. Kamu mali yapımız birçok ülkeye göre daha sağlıklı, finans yapımızın daha sağlam olması ve üç yıllık çıkış programımız olması. Türkiye 2010 yılında en hızlı büyüyecek ülke olarak gösteriliyor." ifadelerini kullandı.
Bahar aylarında düzenleme yapıp uzun vadeli perspektif getireceklerini söyleyen Babacan, ekonomik reformların yanında demokratik reformların da ara vermeden devam edeceğine işaret etti.

KAPATMA DAVASI BÜYÜMEYİ ETKİLEDİ
2007 yılında e muhtıra, erken seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları sebebiyle Türkiye'nin yüzde 5'in altında büyüdüğünü söyleyen Babacan, o dönemde birçok yabancı yatırımcının Türkiye'ye yatırım yapmaktan çekindiğini ifade etti. Demokratik ülkelerin öngörülebilir bir ülke olduğunu kaydeden Bakan şunları söyledi: "Demokratik ülkede kimse saçma sapan uygulamalar yapamaz. Türkiye'de demokrasinin güçlenmesi ekonomimiz güçlenmesi için önemlidir. 2008 ilk çeyreğinde yüzde 7,2 büyüyen Türkiye ikinci çeyrekte yüzde 2,8 büyüdü. Niye bu kadar azaldı. Küresel kriz henüz etkisini tam olarak göstermemişken. Çünkü 14 Mart 2008'i yaşadık. Çok ciddi halk desteğiyle gelen bir partinin devam edip etmeyeceği tartışıldı. Bu sebeple maalesef Türkiye gerçek potansiyelini gerçekleştiremedi."

KOBİ'LERE KREDİ İÇİN DEVLET KAYNAK AYIRDI, SIRA ODALAR BİRLİĞİ VE BANKALARDA
Başbakan Yardımcısı Babacan, ASO Başkanı Özdebir'in konuşmasında uygulamaya geçmediği için şikayet ettiği Kredi Garanti Fonu'yla ilgili devletin zamanında yapacağını yaptığını söyledi. Babacan, "Maalesef reel ve finans kesimi arasındaki ufak tefek sorunlar sebebiyle gecikme oldu. Bu kadar uzama yazık oldu. Devlet kaynağı ayırmış neyi bekliyoruz artık. Odalar birliği ile bankalar arasında bunun çözülmesi gerekiyor. Herkes empati yaparak bu konu hayata geçmeli." çağrısında bulundu.

İşsizlik rakamlarıyla ilgili sivil toplum kuruluşu temsilcilerine uyarıda bulunan Babacan "2 gün önce Ağustos ayı açıklandı. Ağustos rakamı Temmuz'a göre 0,6'lık artış var. Mevsimselliğe dikkat etmemiz gerekiyor. Kış aylarına girerken işsizlik artar. Yaz aylarına girerken işsizlik mevsimselsizlikten düşüyor. Güvenilirlik adına Türk sivil toplum kuruluşların bilimsel temellerde yapmaları gerekiyor Mevsimsel ve her sene yaşanan sebeplerden dolayı çıkan veriyi ekonomide her şey kötüye gidiyor deyip tüketicinin morali bozulursa kime yarar. Harcamalar yavaşlayınca perakendeciler toptancılar ham madde üreticileri zarar ediyor." ifadelerini kullandı.