'Komşu zorda' korkusu borsayı yüzde 5 salladı

Yunan bankalarının likidite sorunu yaşayabileceği, yurtdışı pozisyonlarını azaltabileceği endişesi İMKB'de satışların nedeni gösteriliyor. Borsada iki günlük kayıp yüzde 5'i buldu

Perşembe 19.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009
ABONE OL
Borsada iki gündür yaşanan satış baskısı sürüyor. İMKB 100 Endeksi dün yüzde 1.74 değer kaybederek 46 bin 420'ye geriledi. Borsanın iki günlük kaybı ise yüzde 5'i buldu. Kan kaybında, banka hisselerindeki kar satışları, hedge fonların pozisyon azaltması, artan siyasi gerginlikler gösterilse de dün piyasalarda en fazla konuşulan senaryo Yunanistan'daki bankalara yönelik endişelerdi. 'Komşu'da gerginliği artıran unsur Yunanistan Merkez Bankası'nın önceki gün bankalara gönderdiği tavsiye mektubu oldu. Yunanistan Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) aralık ayında açacağı likidite ihalelerinde tedbirli olmasını istedi. Bu uyarının perde arkasında Yunan bankaların 63 milyar dolarla AMB'den en fazla likidite desteğini alması yatıyor.

EFG SATTI, PANİK ARTTI

AMB'nin aralık ayında son likidite ihalesini düzenleyecek olması yüzünden Yunanistan Merkez Bankası da bankalara "Çıkış için önlem almaya başlayın" uyarısında bulunuyor. Bu uyarılar Yunan borsasında ve tahvillerde satış baskısı yaratıyor. Komşudaki sıkıntı Türkiye'yi de rahatsız ediyor. Yunan bankalarının eskisi kadar rahat likidite bulamayacak olması ve yurtdışı pozisyonlarını azaltacağı endişesi Türkiye'de iki gündür satışların önemli nedeni arasında sayılıyor. Uzmanlar da kar satışı sürecinde olan İMKB'de satışların hızlanmasındaki en büyük etkenlerden biri olarak Yunanistan'daki bu gelişmeyi gösteriyor. Buna kanıt olarak da dün Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) önemli oyuncularından EFG'nin 17 bin kontratlık satış yapması gösteriliyor.

SATIŞLAR SÜREBİLİR

Komşu senaryosu bir yana İMKB'de son iki günden yoğunlaşan kar satışlarının banka hisselerinde yoğunlaştığı gözleniyor. Fortis Portföy Hisse Fonlar Koordinatör Göktürk Işıkpınar'a göre, banka kârlarındaki düşüş beklentisi kâr satışları için en büyük etken. Işıkpınar, "Kâr realizasyonunu zaten bekliyorduk. Bankacılıktaki toplam kâr üçüncü çeyrekte 5.8 milyar liradan 4.6 milyara geriledi. Düşüşün 2010'da da sürmesi bekleniyor. Bu da banka hisselerinde satış baskısı yaratıyor. Endeksin de 45 bine doğru geri çekilmeyi sürdüreceğini düşünüyorum" tahmininde bulundu.

SATIŞI YABANCI BİR FON YAPTI
VOB'da EFG'nin yüksek düzeyde satış yapması dünün en çok konuşulan gelişmelerindendi. EFG Yatırım'dan bir yetkili satışı yabancı bir fonun yaptığını, kendi portföylerinden kaynaklanmadığını belirtti. Yetkili, Yunan bankaların Türkiye'de iştiraklerinde bilanço küçültme iddiaları konusunda ise şunları söyledi: "Yunanistan'da likidite sıkıntısı yaşanabileceği tartışması yapılıyor, doğru. Ancak yurt dışı iştiraklerinde küçülme planı olduğunu sanmıyorum. Tersine büyüme öngörülüyor."

NOTLARI DA DÜŞECEK
Yunanistan bankaları için tek kötü haber bu değil. Artan bütçe açıkları nedeniyle kredi derecelendirme kuruluşlarının Yunanistan'ın notunu düşürmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ülke notunun düşmesi halinde bankaların notları da düşürülecek.

BORSA NEDEN DÜŞTÜ?
Kritik destek seviyelerinin kırılması ile satışlar hızlandı.
Banka hisselerinde kâr satışları arttı.
Yunanistan'dan kaynaklanan risk algılamalarının yükselmesi
İçeride yükselen siyasi tansiyon.