"Kurban fiyatları düşecek"

Sakarya Veteriner Odası Başkanı Mustafa Yıldız, bu yıl ilk kez kurban fiyatları konusunda birilerinin spekülasyon yaptığını belirterek, bu spekülasyonun geri teptiğini söyledi.

Perşembe 19.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 19.11.2009 13:21
ABONE OL
Yıldız, kurban fiyatlarının yüzde 20-30 oranında bir gerileme olduğunu, bu gerilemenin önümüzdeki günlerde daha da düşeceğini kaydetti.

Yıldız, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bazı lobilerin 'hayvan sayısı az, ihracat talebi yoğun' gibi bahanelerle kurban fiyatlarını şişirdiğini, ancak bu şişirmenin ters tepmeye başladığını ifade etti. Kurbanda gerçek fiyatın yavaş yavaş oluşmaya başladığını vurgulayan Yıldız şöyle konuştu: "Bu sene kurbanlık fiyatları geçen seneye nazaran yüzde 40, hatta yüzde 50'lere varan bir fahiş artışla satışa sunuldu. Birtakım söylenti ve spekülasyonla fahiş fiyat vatandaşa benimsetilmeye çalışıldı. Ancak vatandaşın geneli bu fiyatı benimsemedi. Şu an itibarıyla fiyatlarda yüzde 20-30 arasında bir gerileme var. Bu gerileme sürecek. Çünkü kurbanlıklar, fahiş fiyatla satmaya inat eden satıcıların elinde kalacak gibi görünüyor. Onlar da bu gerçeği görmeye başladılar."

"HİÇBİR ŞEYE YÜZDE 50 ZAM GELMEDİ"
Son bir yıl içinde Türkiye'deki hiçbir şeye yüzde 50 zam gelmediğini, dolayısıyla kurban fiyatlarına yapılan zammın da şişirme bir zam olduğunun ortaya çıktığını dile getiren Yıldız, kurban alacakları uyardı.
Yıldız, "Pazarı iyi gezin ve fiyatları kıyaslayın. Fiyat konusunda bilgisiz olduğunuzu satıcıya hissettirmeyin. Eğer mümkünse hayvan fiyatlarına yabancı iseniz güvendiğiniz ve bu piyasayı bilen birisinden yardım alın. Çok iyi pazarlık yapın. İmkanınız varsa alacağınız kurbanı bir veteriner hekime gösterin." tavsiyelerinde bulundu.