"2010'da turist sayısından çok turizm gelirine odaklanalım"

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, 2010'da turist sayısından çok geliri artırıcı politikalar izlenmesi gerektiğini belirtti. Barut, geçen yıl ertelenen yatırımların da hareketlendiğini söyledi

Cuma 20.11.2009
ABONE OL
Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Ahmet Barut, 2009'da Türkiye'ye gelen turist sayısının geçen yıla göre aynı rakamlarda kalmasına rağmen turizm gelirini yüzde 5-6 oranında düştüğünü hatırlatarak 2010'da geliri artırıcı politikalar izlenmesi gerektiğini söyledi. Barut, "Geçen yıl 22 milyar dolar gelirimiz vardı. Bu yıl yüzde 6-7 düşüş olacak. Önümüzdeki yıl için de benzer rakamları bekliyoruz'' dedi. Bu yıl kriz ortamında Akdeniz çanağındaki rakip ülkelerin turizmde ciddi düşüşler yaşarken Türkiye'nin geçen sene ile aynı rakamları yakalamasından memnun olduklarını belirten Barut, "Ancak ekstra gelirlerimiz düştü. Bunu otelin içindeki spa'da, alakart restoranda yapılan harcamalardan ya da Antalya esnafından görebiliyoruz" diye konuştu. Barut, geçen yıl kriz nedeniyle duran yatırımların yeniden canlandığını söyleyerek "Sadece yeni yatırımlar değil mevcut otellerin yenileme yatırımlarında da bir hareketlilik var" dedi. Barut, finansman bulmanın kolaylaşması ile bu yatırımların hareketlendiğini kaydetti. Barut, tanıtım bütçesinde ise 35 milyon TL'lik bir artışa gidildiğinin söyleyerek Umuyoruz Maliye Bakanlığı son dakikada kesinti yapmaz'' dedi.

Uludağ'da 4 otelin tahsisi iptal yolunda
Uludağ'da 1. bölgede Milli Parklar İdaresi ile yaşadığı sorunlar karşısında 4 tesisin tahsisinin iptal edilmek üzere olduğunu söyleyen Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Beceren, bölgedeki otellerin 15 Aralık'tan itibaren sezona hazırladığını kaydetti.