Visa, banka ile kredi kartını birleştiriyor

Visa, banka ve kredi kartını tek kartta topluyor. İngiltere'de HSBC tarafından pilot uygulamasına başlanan kart 2010'un ilk çeyreğinde Türkiye'ye gelecek

Cuma 20.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 20.11.2009
ABONE OL
Türkiye'de toplam 63 milyon adet karta sahip olan Visa, banka ve kredi kartını tek kartta birleştirdi. Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Cartes Plastik Kart Teknolojileri ve Uygulamaları Fuarı'nda tanıtılan çifte fonksiyonlu kart 2010'un ilk çeyreğinde Türkiye'ye de gelecek. İngiltere'de HSBC tarafından pilot uygulamasına başlanan SimplyOne adını taşıyan, çifte fonksiyonlu kartla tüketici kredi kartı ya da banka kartı ile işlem yapabilecek.

'TEMASSIZ KARTTA İKİNCİYİZ'
Visa Avrupa, Türkiye, İngiltere, Polonya, İtalya ve İsviçre'de hayata geçirdiği, İspanya ve Fransa ve Almanya'da ise test uygulamalarını sürdürdüğü temassız ödeme kartlarıyla ilgili olarak işlem süresini 30 saniyenin altına indirmek için çalışmalar yürütüyor. Türkiye'de 35 TL, Avrupa'da 20 euronun altındaki nakit harcamalarının yerini alması hedeflenen sistemde Türkiye'nin temassız ödemede Avrupa'da İngiltere'den sonra ikinci büyük pazar olduğunu söyleyen Visa Europe Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak "İngiltere adetsel olarak ve kullanım açısından ilk sırada yer alıyor. Ancak Türkiye İngiltere'ye göre daha aktif, Türk tüketici çok sofistike. Örneğin İngiltere'nin 2 yılda ulaştığı şifre kullanım oranına üç ayda ulaştık" dedi. Şu anda 650 bin temassız kart ve 11 bin kabul noktasına ulaştıklarını söyleyen Nur Öztin Kurak, 7 bankayla çalıştıklarını, 8 bankayla ilgili çalışmaların da devam ettiğini bildirdi. Kurak "Böylece 2010 başında temassız kart sayısını 1 milyonun üstüne çıkarmayı, kabul noktalarının sayısını ise 35 bine ulaştırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.