'Küre sinemalar gelecek, stadyum gibi herkes etrafından seyredecek'

Avşar Film'in sahibi Şükrü Avşar büyük prodüksiyonlu filmlerin küre sinemalarda seyredileceğini belirtiyor Talebin üstünde salon açıldığına işaret eder Avşar, eski sinemaların teknolojiye yenileceğini söyledi

Pazar 22.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 22.11.2009
ABONE OL

Avşar Film olarak sayısız dizi ve filme imza atan Şükrü Avşar, gelecekte sinema kültürü ve salonların teknolojisinin değişeceğini belirtirken, büyük bütçeli filmlerin dışındakilerin evlerde seyredileceğini ve stad gibi herkesin çevresinde oturarak film izleyeceği 'küre sinemalar'ın geleceğini söylüyor 1970 yılından itibaren sinema sektöründe "Avşar Film" olarak var olan birçok dizi ve sinema filmlerine imza atan Şükrü Avşar, sektördeki 40'ıncı yılında 116 olan sinema salonlarına 130 salon daha ekleyerek, koltuk sayısını 25 bine çıkarıyor. 40 yıl önce sinema sektörüne sıfırdan başlayan Avşar, makinistlikten sinema işletmeciliğine, film yapımcılığından, film ithalatçılığına, televizyona dizi yapımcılığına, sinemanın A'dan Z'ye her şeyinde çalıştı. "Sinemanın içinden geliyorum. Beşiktaş Mıstık Sineması, bugünkü BKM benimdi" diyen Avşar, "Askerden döndüm, Beşiktaş Mıstık'ı ben işlettim. Çocuk denecek yaşta 80'li yıllarda 8 sinemam vardı. Beyoğlu Lale, Bakırköy Renk, Gaziosmanpaşa Zengin, Beşiktaş Mıstık...." diye sözlerine ekliyor. Salkım Hanımın Taneleri, Babam ve Oğlum, Osmanlı Cumhuriyeti, Hemşo, Kolay Para gibi çok izlenen filmlerinin de yapımcısı olan Şükrü Avşar'la sinema sektöründe geçirdiği 40 yılını ve 35 milyon dolarlık yatırımlarını konuştuk.

'Küçük bütçeli film evlerden izlenecek'
AVŞAR, "Gladyatör, Ben Hur gibi filmler, çok büyük maliyetli, büyük bütçeli, uzun sürede çekilen filmler artık sinemaya girecek. Onun dışında çekilen bütün filmler evlerden izlenebilecek. Sinemanın farkı böyle belirli olacak. Sinema filmi özel olacak. Dünyada şu anda "Küre Sinema"ları tasarlanıyor. Stadyum gibi, herkes etrafına oturacak, neresinden bakarsanız bakın onu izlemiş olacaksınız. Şu anda bunun testleri yapılıyor." dedi.