"Turistler tatilden vazgeçmeyecek"

Önümüzdeki yaz sezonunda tatilcilerin önceliğini, 'imkanına göre bütçe' belirleyecek. Türkiye'nin önde gelen turizm beldelerinden Side'nin belediye başkanı Abdulkadir Uçar, dünyada 14 aydır etkisini gösteren ekonomik krizin yüzünden Avrupalı turistlerin tatilden vazgeçmeyeceklerini ancak alış verişlerde kısıtlamaya gidebileceklerini söyledi.

Pazar 22.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 22.11.2009 15:01
ABONE OL
Antalya, Manavgat'a bağlı Side'nin belediye başkanı Uçar, Londra'da katıldıkları World Tourism Market (WTM) Fuarı'nı Cihan'a değerlendirdi. Yeni sezonda İngiliz turistlerde büyük oranda artış olacağına işaret eden Abdulkadir Uçar, "Londra WTM'de beklenilenin üstünde ilgi gördük. Tarih ve arkeoloji kokan şehrimize, Avrupalı turizmciler özel ilgi gösterdi. Edindiğimiz izlenime göre İngiliz tur operatörleri ve turizm seyahat acentelerinin yeni sezonda Türkiye gelen turist ağırlığını başta Ege ve Akdeniz olmak üzere yurt geneline yayacaklar. Birinci sırayı da Side alacak." dedi.

Beklentileri karşılamak ve daha iyi hizmet sunmak için yapacaklarını da anlatan Abdülkadir Uçar, özellikle çevre, kıyı-kenar ve estetik görünümü geliştireceklerini kaydetti. Side'nin arkeolojik zenginliğinin ortaya çıkarılması için Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen kazıları desteklemeye devam edeceklerini ifade etti. Ayrıca Avrupa'daki pek çok üniversitenin öğrencilerini bölgedeki Helenistik, Bizans ve Roma dönemi eserleri yakından tanımak için davet ettiklerini aktardı.
Bu arada yeni dönem kazılarında Avusturya Viyana Üniversitesi'nin Anadolu Üniversitesi'ne Bizans dönemi eserleri çalışmalarını birlikte yapacaklar. Side ayrıca; 9-12 Aralık tarihleri arasında yapılacak Tarihi Kentler Birliği'nin uluslararası toplantısına ev sahipliği yapacak.