Fransız bankası müşterilerini uyardı: Yeni çöküşe hazır olun!

Fransız Societe Generale Bankası, müşterilerine gönderdiği 68 sayfalık raporda 2 yıl içinde yaşanabilecek yeni bir çöküşe karşı altın ve tarımsal ürünlere yatırımı tavsiye etti

Pazartesi 23.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL
FRANSIZ Societe Generale Bankası, müşterilerine gönderdiği 68 sayfalık raporda, ülkelerin içine düştüğü büyük borç yüküne dikkat çekerek, önümüzdeki 2 yıl içinde yeni bir çöküş yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Bankanın Varlık Yönetimi Birimi'nin başında olan Daniel Fermon'un yönetiminde kaleme alınan çarpıcı raporda, "Henüz hiç kimse, küresel bir ekonomik çöküş ihtimalinden kurtulduğumuzu söyleyemez" dendi. Hükümetlerin yeni önlemlere para harcamaması durumunda dahi kamu borcunun milli hasılaya oranının 2 yıl içerisinde İngiltere'de yüzde 150, ABD'de yüzde 125 ve Japonya'da yüzde 270'e çıkacağını öngören Banka, dünyadaki toplam kamu borcunun da 45 trilyon dolara ulaşabileceğini belirtti.

BORSALARDA İKİNCİ DİP

Yüksek kamu borcunun özel sektörün üzerindeki yükümlülükleri ve risklerin kamunun üzerine yüklendiğine dikkat çekti. En kötü senaryosunu düşük büyüme-rekor bütçe açıkları üzerine kuran Societe Generale, hisse senetleri, dolar ve petrolde düşüş, altın ve hammadde fiyatlarında yükseliş öngördü. Banka'nın kötümser senaryosunda hisse senetlerinin yeniden Mart 2009 seviyesine geri çekileceği öngörüldü. Raporda, küresel durgunluğun sürmesi nedeniyle petrol fiyatlarının da 50 dolara kadar inebileceği savunuldu. 2010 ve 2011'de küresel talebin düşük seyredeceği bunun da petrol fiyat artışlarını sınırlayacağını öngören Banka, "Düşük fiyat arzın artmasını da engelleyecek. Bunun net sonucu olarak OPEC'in boş kapasitesi yükselecek ve petrol fiyatları düşüşe geçecek" tahmininde bulundu.