'Hollandalı Rabobank ile görüşüyoruz banka kurabiliriz'

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, tarım kredi bankası kurmayı düşündüklerini söyledi

Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL

Şeker Fabrikaları'nın özelleştirilmesine talip olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği (TTKKB) Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, bankacılık sektörüne büyük ilgi duyduklarını ve yabancı bir ortak bularak sektöre hızlı bir giriş yapabileceklerini açıkladı. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Yıldırım, banka kurmalarının önünde yasal açıdan bir engel bulunmadığını vurgulayarak, "Bu konuda elimizde yasal anlamda bir yetki var. Mali yapımız da son derece güçlü. Doğru zamanda harekete geçip bankayı hemen kuracağız" diye konuştu. Yıldırım, şu anda belirlenen bir tarih olmamasına karşın 2011- 2012'de bankanın faaliyete geçmesini planladıklarını ifade etti. Banka kurma projesinin ilk kez 2008'de gündeme geldiğini kaydeden Yıldırım, "Konuyu önce BDDK Başkanı Tevfik Bilgin Bey'e açtık. Kendisi bize son derece sıcak davrandı. 'Ama biraz bekleyin, şimdi doğru zaman değil' dedi. Konuşmanın hemen ardından küresel kriz patlak verdi. Şimdi iyi ki bekledik yoksa biz de zor durumda kalacaktık" açıklamasını yaptı. Bankacılık sektörünü, "Rekabetin çok yoğun olduğu bir sektör" olarak tanımlayan Yıldırım, bu nedenle sektöre yabancı bir ortakla giriş yapmayı düşündüklerini söyledi.

SERMAYEMİZ YETERLİ

Almanya'nın önde gelen bankalarından Raiffeisen Bank'ın aslında bir "Tarım Kredi Bankası" olduğunu hatırlatan Yıldırım şunları söyledi: "Benzer bir model neden bizim ülkemizde de uygulanmasın. Sermaye açısından çok büyük bir problemimiz yok ama know-how açısından desteğe ihtiyacımız var. Yabancı bir ortakla bu sorunu kolayca aşabileceğimizi düşünüyoruz." Bu konuda bazı bankaların daha şimdiden kendilerine işbirliği önerisiyle geldiğini aktaran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hollandalı Rabobank ile görüşmelerimiz var. Rabobank'ta Türkiye'ye yatırım yapma konusunda oldukça istekli."

Rabobank, Şekerbank'a da talip olmuştu
Rabobank daha önce tarım kredilerinde önemli bir paya sahip Şekerbank'ın çoğunluk hisselerine talip olmuş, anlaşma masasından son anda kalkarak herkesi şaşırtmıştı. Geçen yıl 16.5 milyar dolar kâr elde eden banka 46 ülkede 9.5 milyon müşteriye hizmet veriyor.

1.5 milyon çiftçiye hizmet veriyor
Bünyesinde 16 bölge birliği ve 1851 tarım kredi kooperatifini barındırıyor.
7 farklı sektörde toplam 19 şirketi bulunuyor.
Şirketlerin toplam cirosu 6.5 milyar TL
Bin 97'si ziraat mühendisi toplam 5 bin 559 personeli mevcut
Toplam kredi hacmi 2.4 milyar lira