Trump Towers satışları başladı

Trump Organizasyon İş Geliştirme ve Stratejik Yatırımlar Başkan Yardımcısı Ivanka Trump, Trump Towers İstanbul projesinin yüzde 45'inin resmi satışa başlanmadan satılmış olmasını, Avrupa'daki ilk projelerinde Türkiye'yi seçmelerinin ne kadar doğru olduğunun kanıtı olarak değerlendirdi.

Salı 24.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 24.11.2009 14:38
ABONE OL

Ivanka Trump, Trump Towers İstanbul projesinin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında 2007 yılında Türkiye'ye ilk kez geldiğinde Trump markasının Türkiye'de neler yapabileceğini söylediğini hatırlatarak, ''Bugün, o zaman söylediklerimizi yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz'' dedi.

Projeye yeni başladıklarında ön satışla projeden daire alan müşterilerinin, o zaman bir ''hayali'' satın aldığını, ancak bugün ''lüksün en üst noktasında bir Trump ürünü'' satın aldıklarını gördüklerini belirtti.
Projelerinde sadece bir bina satmadıklarını, binanın yanında bir yaşam paketi sunduklarını vurgulayan Trump, ''Trump Towers İstanbul projesinde de bir yaşam deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

Trump ürünlerine sahip olanlar veya kullananlar için bir ''Trump Card'' çıkardıklarını anlatan Trump, bu karta sahip müşterilerinin, Trump tesislerinde ve kendisinin yaptığı mücevher tasarımlarında özel avantajlara sahip olacağını bildirdi.

Geçen yıldan itibaren dünyadaki ekonomik ortamın değiştiğini, ancak pazar koşullarının Trump markasını daha ileri götürmek için mükemmel bir ortam yarattığını ifade eden Trump, şunları kaydetti:

''Pazar derinliği bilinciyle en prestijli yerler için çok avantajlı anlaşmalar yapma imkanına sahibiz. Önümüzdeki günlerde markamızı Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Orta Doğu'ya taşıyarak istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. Türkiye, Avrupa'nın ilk Trump markalı projesini gerçekleştirmek için mükemmel bir ülke. Burada çarpıcı dizaynından sıradışı hizmetlerine kadar her ayrıntısıyla Trump markasını ve ayrıcalıklarını anlayan, takdir eden ve ince zevklere sahip sofistike bir kitleye hitap etmekten mutluluk duyuyoruz Projenin rezidans bölümüyle elde ettiğimiz başarıyı ofis ve alışveriş alanları için de yakalayacağımıza inanıyoruz.''

FİYATLAR 500 BİN DOLAR İLE 5,5 MİLYON DOLAR ARASINDA
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ivenka Trump, bir soru üzerine tüm Trump projelerinde inşaat kalitesinin ötesinde ''lüks ve stili'' bir arada sunduklarını belirterek, müşterilerinin her projelerini takip ettiklerini ve bunu kendilerine bir görev olarak bildiklerini söyledi.

İstanbul'a da lüks ve stilin bir arada sunulduğu bir projenin beğenileceğini bilerek geldiklerini anlatan Trump, ''Projenin resmi satışına özellikle bugün başladık. Model evlerin ortaya çıkmasını ve müşterilerimizin neyi satın alacaklarını görmesini istedik, ancak projenin yüzde 45'inin resmi satışa başlanmadan satılmış olması, Avrupa'daki ilk projemizde Türkiye'yi seçmemizin ne kadar doğru olduğunun kanıtıdır'' diye konuştu.

Trump, projede kendisinin de bir evi olduğunu ve daha önceden yine müşterileri olan bir kişinin de 5,5 milyon dolarlık bir ''penthouse'' aldığını belirterek, diğer müşterilerinin isimlerini açıklayamayacağını söyledi.

Dairelerin metrekare fiyatlarının 6 bin 500 dolar olduğunu anlatan Trump, evlerin satış fiyatlarının ise 500 bin dolar ile 5,5 milyon dolar arasında değiştiğini ifade etti.

Diğer projelerinde ''yabancı'' ağırlığının fazla olduğunu, ancak Trump Towers İstanbul'daki müşterilerinin çoğunluğunun Türk olduğunu anlatan Trump, ''Hatta Türk olan müşterilerimizin bir kısmı şu anda ABD'de yaşayan ve İstanbul'da ev sahibi olmak isteyenler... Yani bir anlamda geriye dönüş projesi oldu'' dedi.
Trump, resmi satıştan önce yüzde 45'lik satış oranıyla, diğer projelerinde karşılaşmadıklarını belirterek, bu durumu müşterilerinin, Avrupa'ya girişlerini anlamış olmasına bağladı.

Girdikleri her pazarda, o pazarın tüm lüks projelerini incelediklerini ve İstanbul'da da bu projelerin bir adım ötesine geçmeye çalıştıklarını dile getiren Trump, ''Buradaki projelerin bir çoğu uluslararası destek sağlayamıyor. Ancak müşterilerimize 'Trump Card'la tüm dünyada bir çok olanak sağlayabileceğiz'' dedi.
Trump, diğer bir soru üzerine ise, Doğan Grubu ile çalışmaktan çok mutlu olduklarını vurgulayarak, ''Bugüne kadar çalıştığımız en iyi ortaklardan biri. Sanırım daha iyi olamazdı'' dedi.

''YEŞİL İNŞAAT'LA ARKADAŞLIK DIŞINDA HİÇBİR İLİŞKİMİZ YOK''
Projenin yatırımcısı olan Doğan Grubu şirketlerinden Ortadoğu Otomotiv'in Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaatın yapımını sürdüren D-Yapı'nın Genel Müdürü İlder Tokcan da, projeye her geçen gün yeni bir şey eklediklerini söyledi.

Bu kapsamda bir ''Özel Tasarım Ofisi'' kurduklarını anlatan Tokcan, bu ofiste Trump Towers İstanbul'dan daire alan müşterilerinin iç dekorasyon ve mobilyayla ilgili çalışmalar yapıp kendilerine bir proje sunacaklarını ifade etti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Tokcan, Taşyapı İnşaat'la aslında çok iyi çalışmalar yaptıklarını, ancak ekonomik koşulların değişmesiyle, krizin getirdiği sıkıntılarla bu birlikteliği sonlandırdıklarını belirtti.

Yeşil İnşaat ile ilgili diğer bir soru üzerine de Tokcan, şunları söyledi:

''Yeşil İnşaat'ın Trump Towers İstanbul projesinde hiçbir zaman ortaklığı olmadı ve şu anda da yok. Ortaklığı olmadığı gibi burada markası da yok. Şunu söylemeliyim ki biz onları değil, onlar bizi kullanıyor. Bu yönde bazı haberler çıktı. Aslında bunları yalanlayacaktık ama arada arkadaşlık ilişkimiz var. Kendilerinin, bu haberlerin önüne geçmesini bekledik. Uzun zamandır da kendilerine bu konuyu söylemek istiyordum aslında ama ulaşamadım. Yani Yeşil İnşaat'la arkadaşlık dışında hiçbir ilişkimiz yok.

Hatta Trump'ın da burada yatırım anlamında bir ortaklığı yok. Projeyi biz yapıyoruz. Trump'ın deneyimlerinden, know-how'ından yararlanıyoruz. Bize çok şey öğrettiler. Yatırım anlamında bir ortaklığımız yok ama proje bittikten sonra burayı Trump işletecek. Biz işletmesinde olmayabiliriz.''

TRUMP TOWERS İSTANBUL
İlder Tokcan, projenin kaba inşaatının bittiğini ve Rezidans kulesinin de dış cephesi ile iç detaylarını bitirmeye yakın bir noktaya geldiklerini belirterek, bundan sonra Alışveriş Merkezi ve ikinci kulenin konsepti üzerinde çalışacaklarını bildirdi.

Rezidans daireleri 2011 yılının ikinci çeyreğinde teslim etmeyi hedeflediklerini anlatan Tokcan, ''Kurduğumuz 'Özel Tasarım Ofisi'yle ev sahiplerimiz sadece evlerinin iç malzemelerini hazırlamış olduğumuz 3 örnek daireden seçmekle kalmayıp, isteyen ev sahiplerimiz için tasarım ofisimizde yapılacak bedelsiz çalışma ile evlerin tüm hareketli mobilyalarından perdelerine, hatta aksesuarlarına kadar tek bir noktadan seçme ve satın alma imkanına sahip olacaklar. Bu, Türkiye'de ilk defa yapılacak bir uygulama olacak'' diye konuştu.

Ekonomik koşulları dikkate alarak 55 aya yayılan ödeme koşulları geliştirdiklerini anlatan Tokcan, ''Hedefimiz, sadece İstanbul'da yaşayan değil, İstanbul'da kısa süreli kalan herkesin yaşamak ve işlerini yapmak için tek adresi olmak'' dedi.

Tokcan, projede müşterilerine ''Hiçbir şey imkansız değilidir'' anlayışıyla ''Beyaz Eldiven Konsiyerj Hizmeti'' sunduklarını ve bu kapsamda daire sahiplerinin her ihtiyacının anında karşılandığını bildirdi.
Her katta ''Özel Şarap Kavı'' ayrıcalığının da Türkiye'de ilk kez Trump Towers İstanbul'da olduğunu dile getiren Tokcan, projede her kat sahibi için özel olarak tasarlanan 16 bin 800 şişe kapasiteli şartlandırılmış ortamda şarap kavının bulunduğunu söyledi.