TÜSİAD'dan öğretmenler günü mesajı

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), öğretmenlerin yaratıcı, yenilikçi ve sorgulayan bir topluma dönüşüm sürecinde önemli bir role sahip olduğunu bildirdi.

Salı 24.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 24.11.2009 17:25
ABONE OL
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin genç nüfusu ve demografik yapısı göz önünde bulundurulduğunda, toplumsal refahın yaygınlaştırılması, beşeri sermayenin güçlendirilmesi ve ülkenin rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlayacak en önemli unsurun eğitim olduğu vurgulandı.

Ezberci ve eleştirel düşünceden uzak bir toplumdan yaratıcı, yenilikçi ve sorgulayan bir topluma geçmenin, uzun soluklu ve zihniyet değişimi gerektiren bir süreç olduğuna işaret edilen açıklamada, ''Öğretmenlerimiz, şüphesiz, yaratıcı, yenilikçi ve sorgulayan bir topluma dönüşüm sürecinde çok önemli bir role sahiptir'' denildi.

Eğitim sisteminde söz konusu dönüşümü gerçekleştirmek üzere öğretmen profili açısından da insan kaynağına yatırımın öncelikli bir konu olması gereğine dikkatin çekildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Eğiticilerimiz için gerekli hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimi sağlayacak, mesleki gelişimlerini ve tatminlerini destekleyecek, kariyer süreçlerini kuracak ve sürekli geliştirecek sistemlerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra üyesi olduğumuz OECD ülkeleri ve katılmayı arzu ettiğimiz AB'ye üye ülkeler ile kıyaslandığında geliştirilmesi gerektiği çok açık olarak görülen, öğretmenlerimizin çalışma koşulları ve sosyo-ekonomik konumlarına yönelik çalışmalar hızlandırılmalıdır. İnsan kaynağımızın eğitim düzeyinin yükseltilmesine ve ekonomik kalkınmayı destekleyecek nitelik kazandırılmasına yönelik ülkemizde yürütülen çalışmaları memnuniyetle takip etmekle birlikte, eğiticilerimizi de dahil eden geniş kapsamlı eğitim reformunun önemini vurgular, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlarız.''