Altın nereye gidiyor?

Çarşamba 25.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009 17:54
ABONE OL
Altın yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Altının ons fyatı 1.177,30 dolar seviyesinden işlem görüyor.

"ALTININ ONS FİYATI DÜŞER"

Türk Mücevhercileri Birliği (JTR) Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, dünya piyasalarında 1.172 doları gören altının ons fiyatının, 3 ile 6 ay arasında 900 dolarlara gerilemesini beklediğini, buna parelel 88 liraya yükselen 22 ayar 1.75'lik çeyrek altın fiyatının da 70 liraya kadar düşebileceğini öngördüğünü söyledi. Active Academy tarafından düzenlenen, "Uluslararası Altın Zirvesi"nde ANKA'nın sorularını yanıtlayan Altınbaş, altın fiyatlarının artık çok fazla yükseleceğini düşünmediğini belirterek, "Hatta altının geriye doğru geleceğini bekliyorum" dedi. Dünyada fiziki altın kullanımı yüzde 50'ye düşmesine karşın, altın fiyatlarının aşırı değerlenmesini doğru bulmadığını dile getiren Altınbaş, "Bir şeyin çok değerlenebilmesi için kullanıcısının, talebinin çok olması lazım. Şimdi altın kullanılmıyor. Fizikken tüketilmiyor. O zaman bunun değeri neden artıyor? Dolayısı ile değerinin niye arttığını da anlamıyorum, bu fiyatların geriye doğru geleceğini düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Fiyatların, dünyada altının ons fiyatının düşmesi ile mümkün olabileceğini belirten Altınbaş, "Dünyada altının ons fiyatlarının 3 ile 6 ay arasında 900 dolar seviyesine gelmesini bekliyorum. Buna paralel olarak 22 ayar 1.75'lik çeyrek altın fiyatları da geriye doğru gelir. Altının ons fiyatı düşünce, o da düşecek. Şimdi 88 lira ise ons'un düşmesine paralel olarak 70 liraya doğru gelir. Bu da 3 ile 6 ay arasında olur" şeklinde değerlendirmede bulundu.


"HANIMLAR ARTIK FON GÜNÜ YAPACAK"

HSBC Portföy Yönetimi Genel Müdürü Namık Aksel, altına dayalı fonlara ilginin artırdığını belirterek, "Haziran 2009'da ihraç ettiğimiz altın fonumuzun stoku, Uruguay, Şili, Malta gibi ülkelerin Merkez Bankalarının altın rezervini geçti. Fonun büyüklüğü 40 milyon liraya ulaştı'' dedi. Altını fiziki olarak bulundurmak yerine fon olarak saklamanın daha güvenli olduğunu belirten HSBC bireysel bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Demet Cimilli ise "Hanımların altın günlerinde yakında altın fonunu görebiliriz" diye konuştu.

YASTIK ALTINDA 5 BİN TON ALTIN VAR
İstanbul Altın Rafinerisi Başkanı Özcan Halaç, Türkiye'de yastık altında 5 bin ton altın olduğunun tahmin edildiğini ve bunun değerinin 180 milyar dolara yaklaştığını açıkladı. Halaç, altın fiyatlarındaki artışın Türk halkını zenginleştirdiğine ancak takı sektörüne darbe vurduğuna dikkat çekti.

"TEDİRGİN EDİCİ"

Trabzon Kuyumcular Odası Başkanı Musa Başak, altın fiyatlarındaki artış oranlarının yüksek ve tedirgin edici olduğunu, bu tedirginliğin ortadan kalkması gerektiğini söyledi.

Başak, altın fiyatlarındaki artışın yaklaşık 3 aydır devam ettiğini belirterek, ''Fiyatlardaki artış sürekli ve tempolu olarak beklenmedik oranda, hatta oranları da aşarak devam ediyor. Bu süreç Türkiye'deki sektör temsilcilerinin çok dışında, devletler arası bir süreç. Bu sürecin ortasında biz piyonlarız ve yaşanan gelişmelerle mücadele etmeye çalışıyoruz'' dedi.
Uzun vadede her zaman küçük tasarrufçunun altına yatırım yapmasını önerdiklerini ifade eden Başak, şunları söyledi:

''Ancak oranların ve miktarların yüksek olması arz ve talep dengesini bozuyor. Küçük yatırımcı yüksek fiyattan dolayı altın alamayacağına göre, altın fiyatının artış gösterdiği bu süreç, piyasanın arz talep dengesini bozuyor. Kuyumculuk sektöründeki en temel ve önemli unsur arz ve talep dengesinin doğru orantıda devam etmesidir. Aksi takdirde zorluk yaşarız. Altının yüksek oranda kazanç yapmasına sektör olarak iyi bakmak gerekir. Ama sektör olarak bu durum bizi şüpheye götürüyor. Şüpheci olmak zorunda kalıyoruz.''

Başak, fiyatın 1167 dolar/ONS seviyesinde olduğu bugünlerde 1300 dolardan bahsedildiğini, hatta 1500 dolardan hayal ürütenlerin bile olduğuna dikkati çekerek, ''Bu bir uçurumdur, ben bunu tehlikeli görüyorum. Ben açıkçası bunun bir oyun olduğunu da düşünüyorum. Amerika veya büyük devletlerin, büyük oyuncuların piyasaya altın sürüp, kendi açıklarını karla kapatmak için yaptıkları bir uygulama'' diye konuştu.

''NE OLACAĞI BELLİ OLMAYAN BİR DENKLEM...''

Başkan Musa Başak, altın fiyatındaki artış oranlarının yüksek ve tedirgin edici olduğunu, bu tedirginliğin ortadan kalkması gerektiğini söyledi.

Altın fiyatındaki artışı 'hayali' bulduğunu ifade eden Başak, ''Sektör temsilcileri olarak temkinli olmak durumundayız. Küçük sektör temsilcileri, belli bir oranda ve temkinli hareket etsinler. Güçlerini eşit şekilde bazen parada, bazen altında bazen de dövizde kalsınlar. 'Hep altın yüksek oluyor' diye altına yüklenmesinler. Ne olacağı belli olmayan bir denklem olduğu için eşitleme yapılmasını tavsiye ediyorum'' diye konuştu.

Başak, vatandaşın altına her zaman iyi bir yatırım aracı olarak baktığını, bunun da doğru olduğunu belirterek, ''Ancak bu dönem işsizlik yüksek, alım gücü zayıf ve altın fiyatı tavan yaptığı için vatandaş altına yatırım yapamıyor. 60-70 liraya alınan çeyrek altın bugün 100 lira sınırına dayandı. Biz iş yaparak para kazanıyoruz. Altının yüksek olması yatırımcı ve tasarrufçu için iyi, bizim için ise almak satmak daha iyi. Biz bu aradaki farktan kazanıyoruz'' dedi.

''ALTIN TÜKETİMİ FAZLA OLAN BÜTÜN ÜLKELERDE DURUM AYNI''

Türkiye'nin altın tüketiminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığına dikkati çeken Başak, ''Ülke olarak, altını çok tüketen toplumlar arasındayız. Böyle olunca da altın fiyatlarındaki değişikliklerden en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alıyoruz. Altın tüketimi fazla olan bütün ülkelerde durum aynı. Yani altın fiyatlarındaki beklenmedik orantısız artış, en çok altın tüketen ülkelerde yaşanıyor. Altın tüketimi fazla olan bütün ülkeler olarak bir oyunun içindeyiz'' diye konuştu.

Başak, fiyat artışları devam eder mi konusunda görüş bildirmenin çok zor olduğunu vurgulayarak, ''Önümüzü hem kısa, hem de uzun vadeli olarak göremiyoruz. Sadece şunu söyleyebilirim, bu maliyetlerle bu durum daha fazla gitmez. Altın fiyatı dövize karşı yüzde 3-5 fazla olsa tamam ama bu dönem oran çok daha fazla. O nedenle gelişmelere şüpheci bakıyorum. Böyle devam ederse işsizlik olur ve bu da iyi olmaz. Sektör temsilcileri olarak kafamız karışık, gelişmeleri hem merakla, hem de büyük bir tedirginlikle bekliyoruz'' dedi.

PİYASALARDA SON DURUM

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, günü 25,16 puanlık kazançla 45538,66 puandan tamamladı.

Hisse senetleri ortalama yüzde 0,06 oranında değer kazanırken, işlem hacmi 1 milyar 278 milyon 706 bin 186 TL seviyesinde gerçekleşti. Endeks, seans içinde en düşük 45081,86 puanı, en yüksek 46062,31 puanı test etti.

TAHVİL BONO

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören 3 Ağustos 2011 vadeli, bugün valörlü tahvilin bileşik faizi, önceki kapanışa göre 0,06 puan düşerek yüzde 8,83'ten kapandı.Bu tahvilin basit getirisi yüzde 9,10 oldu.Bu kağıdın önceki kapanıştaki basit getirisi yüzde 9,16, bileşik getirisi yüzde 8,89 olmuştu.

KOTASYONLAR


Bankalararası piyasada dolar kotasyonları, alışta en düşük 1,4830 lira, en yüksek 1,4840 lira, satışta en düşük 1,4890 lira, en yüksek 1,4900 lira seviyesinde bulunuyor.

REPO

İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Repo-Ters Repo Pazarında gecelik işlemler en düşük yüzde 6,50, en yüksek yüzde 6,55 ve ortalama yüzde 6,50'den yapılıyor.

PARİTE

Uluslararası piyasalarda avro-dolar paritesi 1,5073, sterlin-dolar paritesi 1,6704, yen-dolar paritesi ise 87,65 düzeyinde seyrediyor.