atv'nin Kapalıçarşı'sı tarihi alışveriş merkezinde ciroları yüzde 30 artırdı

Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fırat, Kapalıçarşı dizisiyle çarşıya gelen müşteri sayısının ve cironun yüzde 30 arttığını söyledi

Çarşamba 25.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009
ABONE OL
atv'nin sevilen dizilerinden Kapalıçarşı, Türkiye'nin en eski alışveriş merkezine ilgiyi artırdı. Başrollerini Nejat İşler, Erkan Can, Olgun Şimşek ve Aslı Tandoğan'ın paylaştığı dizinin yayınlanması ile birlikte Kapalıçarşı'ya haftasonu gelen müyteri sayısı ve mağazaların ciroları yüzde 30 aratış gösterdi. Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Fırat, Kapalıçarşı'nın krizden hiç etkilenmeyen en büyük alışveriş merkezi olduğunu söyledi. "Burada kapanan bir dükkan bulamazsınız" diyen Fırat, 14 milyar TL bütçe ile yenilecek olan Kapalıçarşı'da artık yerli müşteri oranının yüzde 30'lara düştüğünü hatırlattı. Kapalıçarşı'yı eski günlerine döndürmeyi ve yerli müşteri oranını artırmayı hedeflediklerini, bu nedenle atv'de yayınlanan Kapalıçarşı dizisini çektiklerini söyleyen Fırat "Dizi sonrasında haftasonu Çarşı'ya giren müşteri sayısında ve ciroda yüzde 30'lık artış oldu" dedi.

KİRALAR ALTINLA ÖDENİYOR

Kiraların altında ödendiği Kapalıçarşı'da dükkanların yıllık metrekare kiraları 4-5 kilo altını buluyor. Bu arada geçtiğimiz haftalarda 6 metrekarelik bir dükkan 800 bin dolara satıldı. Kapalıçarşı'da kiraların en pahalı olduğu cadde ise Kalpakçılar. Burada metrekare fiyatları yıllık 40-50 bin dolar arasında değişiyor. Bazı dükkanlar kiralarını altın ile verirken bazı dükkanların dolar üzerinden veriyor.

TURİZM BAKANLIĞI BERLİN'DE MİNYATÜR KAPALIÇARŞI KURACAK
Mart 2010'da Berlin'de yapılacak dünyanın en büyük turizm fuarlarından ITB Berlin'de Kültür Bakanlığı standına Kapalıçarşı'nın minyatürünün kurulacağı öğrenildi. Fırat "Esnafımız da fuara gidecek, güzel bir konsept oluşacak" dedi.