Elektrik fiyatına Nisan 2010'a kadar zam yok

Enerji Bakanlığı,"Nisan'a kadar elektriğe zam öngörmüyoruz" derken Azerbaycan'la süren görüşmeler ise doğalgaza zammı işaret ediyor

Çarşamba 25.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009
ABONE OL
Doğalgaz ithalatçılarının elektrik üreticilerine yüzde 50 zamlı tarife uygulayacağının ortaya çıkmasının ardından gözler elektrik zammına çevrildi. 2012'ye kadar olası senaryoların yer aldığı planları önceden hazırladıklarını belirten enerji kurmayları, Bakanlıkta durum değerlendirmesi yaptı. Doğalgazdaki bu artışın planlarında değişiklik yaratmayacağını belirten yetkililer, "Yeni gelişmelere göre yaptığımız hesaplara dayanarak belirlediğimiz tarifeyi EPDK'ya gönderdik. 2010 Nisan'a kadar elektrikte herhangi zam öngörmüyoruz" açıklamasında bulundu.

100 DOLARLIK ARTIŞ VAR

Elektriğin yaklaşık yüzde 70'ni doğalgazdan üreten Türkiye'de, doğalgaz fiyatındaki değişiklikler elektrik fiyatlarına da yansıyor. Gaz ithal edip elektrik santralleri ve dağıtıcı firmalara satan ithalatçılar, gelecek yıl için belirlediği birim satış fiyatlarını müşterilerine bildirmeye başladı. Yeni tarifeye göre elektrik santrallerine satılan 1000 metreküp doğalgazın fiyatı ortalama 256 dolardan 360 dolara çıkacak.

GAZ ZAMMI YÜZDE 20

Konutlarda kullanılan doğalgaza zam ihtimalinin de Azerbaycan'la devam eden doğalgaz fiyat görüşmelerine bağlı olduğunu belirten yetkililer, "Doğalgazda fiyat ayarlaması henüz yapılmadı. Ancak Azerbaycan'la yeni yapılacak doğalgaz anlaşmasında fiyatın yükseltilecek olması, zammı işaret ediyor. Zam ve tüketim dengesi göz ardı etmeden yüzde 20'yi geçmeyecek zam gündeme gelebilir. Bu oranın üstünü gerektirecek zam sebepleri mevcut değil" açıklamasını yaptı.

'ZAM SANAYİCİNİN HIZINI KESER'

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Ceyhun Özüm, 2010'da planlanan doğalgaz zammının, çıkışa geçmeyi planlayan sanayici ve üreticinin hızını keseceğini savundu. Özüm, zammın zamanlama ve miktarının iyi düşünülmesini isteyerek, ekonomik göstergelerin yeni bir zamla raydan çıkabileceğini iddia etti.