'Fiyatlar yüksek olsa bile Türkiye'de banka almanın tam zamanı'

Arap Bankalar Birliği'nin Başkanı Yousıf, Türk bankası almak için görüşmeler yaptıklarını bildirdi. Tekstilbank ve Millenium Bank ile daha önce görüşen Fransabank'ın da ilgisi sürüyor

Çarşamba 25.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009
ABONE OL
Arap Bankalar Birliği'nin (UAB) Başkanı Adnan Yousıf, Türkiye'de banka almanın tam zamanı olduğunu söyledi. Türk bankalarının 1980'lerde atılıma geçerek önemli bir büyüklük kazandıklarını dile getiren Yousıf, "2000'lerde zor günler yaşandı. Ama şu anda bankalar güçlü durumda. 2009'da küresel finans krizinde de Türk bankalarının batacağını bekleyenler yanıldı. Türkiye'de banka almak için tam zamanıdır" dedi. Satın alma veya birleşmeler için ikili görüşmelerin yapıldığını ancak bir çok Türk bankasının fiyatlarını çok yüksek tuttuğunu da dile getiren Yousıf, Arap bankalarının toplam hacimlerinin büyüklüğü düşünüldüğünde potansiyel işbirliklerinin de daha iyi anlaşılabileceğini söyledi.

ALBARAKATÜRK'TE YATIRIMA DEVAM

Arap Bankalar Birliği'ndeki görevinin yanı sıra Albaraka Banking Group (ABG) CEO'su Adnan Yousıf, Türkiye'de yatırımlara devam edeceklerini de söyledi. Türkiye'de faizsiz bankacılık alanındaki finansal kuruluşların ilki olan Albaraka Türk Katılım Bankası'nda elde edilen başarılardan memnun olduklarını dile getiren Yousıf, "Dört yıl içinde şube sayısını 110'a çıkaracağız. Türkiye'de en çok kredi veren ikinci banka olduk. Bizim için Türkiye anahtar bir rol üstleniyor. Türkiye bizim olduğumuz kadar tüm Arap bankaları için önemli bir pazar" dedi. Arap bankalarının dünya genelinde 2.8 trilyon dolarlık bir hacmin üzerinde oturduğunu da dile getiren Yousıf, 490 üyeleri olduğunu ve 22 ülkeye yayıldıklarını da sözlerine ekledi.

'TÜRKİYE VARKEN YATIRIM İÇİN NİYE BAŞKA YERE GİDİYORSUN'
Adnan Kassar, Türkiye'ye yatırım için şu anekdotu anlattı: "Bir arkadaşımla konuşuyorduk. Çok büyük olmayan bir bölge ülkesinde bankacılık faaliyetlerimizi büyütmek istiyorduk. Arkadaşım bana dedi ki, 'Neden oraya gidiyorsun? Bölgede gerçekten önemli olan bir ülke var, orası da Türkiye. Türkiye'ye gitmelisin.' Ben de düşündüm ve hak verdim. Kardeşime söyledim, 'Birileri beni uyandırdı' diye. Türkiye, gittiğinize değecek bir ülke..."

'HÂLÂ TÜRK BANKASI BAKIYORUZ'
ARAP Ülkeleri Ticaret, Endüstri ve Tarım Odaları Genel Birliği Başkanı Adnan Kassar da, gözlerinin Türkiye bankacılık pazarının üzerinde olduğunu bildirdi. Saad Hariri başbakanlığında kurulan yeni hükümette devlet bakanlığı görevini de üstlenen ve Lübnan merkezli Fransabank'ın ortaklarından olan Kassar, Türkiye'de banka satın almak üzere çeşitli girişimleri bulunduğunu, ancak biraz geç kalmış hissettiklerini, fiyatların çok yukarıya çıktığını anlattı. Kassar, geçmişte Tekstilbank ve Millenium Bank'ı satın almak için temaslar yürüttüklerini, Millenium Bank'ta süreçte ilerleme sağlanmışken son anda sahibinin çok fazla koşul öne sürdüğünü kaydederek, "Türkiye bankacılık sektörü ile hâlâ ilgileniyoruz" dedi.

BANKA BATIŞI BEKLEYEN YANILDI
UAB Başkanı Adnan Yousıf, 2009 krizinde Türk bankalarının batacağını düşünenlerin yanıldığını belirtti. Yousıf, satın alma veya birleşme için görüştükleri Türk bankalarının fiyatlarının yüksek olduğundan yakındı.