Memurdan 1 günlük işbırakma

Yüzbinlerce memur dün 1 günlük "uyarı grevi" yaptı. Yurt çapında iş bırakma eylemi en etkili şekilde demiryollarında kendini gösterdi. Tren seferleri durdu, binlerce yolcu mağdur oldu. Balıkesir'de 5 kişi gözaltına alınırken Ankara'da polis biber gazı kullandı

Perşembe 26.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 26.11.2009
ABONE OL
Türkiye'de dün yüzbinlerce kamu çalışanı toplu sözleşmeli grev hakkı için dün meydanlardaydı. Türkiye Kamu-Sen ve KESK'in çağrısıyla pek çok ilde memurlar 1 günlük 'Uyarı grevi' yaptı. Davul zurna ile halay çeken memurlara bazı kentlerde halk da destek verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, grevin yasal olmadığı, katılanların neticesine katlanacağı uyarısına rağmen yapılan 'iş bırakma' eylemine yurt genelinde binlerce kişi katıldı. Gece 24.00'ten sonra tren seferleri istasyonlarda durunca bayram tatili için yola çıkan binlerce yolcu mağdur oldu. Özellikle Sakarya, Eskişehir ve Kayseri'de saatlerce bekleyen yolcular eylemci memurlarla tartıştı. Başkentteki eylemde arbede yaşanırken Balıkesir'de ise 5 kişi gözaltına alındı.

POLİSLE ARBEDE YAŞANDI

ANKARA: KESK'e bağlı sendikalarla, greve destek veren bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Ziya Gökalp Caddesi'ndeki SSK İşhanı önünde bir araya geldi. Trafiğe kapatılan caddedeki eyleme bazı CHP, DTP ve DSP milletvekilleri de katıldı. Eyleme katılanların Kızılay Meydanına geçişi polis barikatıyla engellendi. Bir grup, SSK İşhanı önündeki üst geçite çıkmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Polis, ellerinde sopa ve taşlar bulunan grubu biber gazı kullanarak üst geçitten indirdi. Eylem nedeniyle Ankara Garı'ndan, trenler çalışmadı.

VATANDAŞTAN ÖZÜR DİLEDİLER

KIRKLARELİ: Devlet Hastanesi'nde toplanan kamu çalışanları, eylemden haberi olmadığı için hastanelere tedavi olmak amacıyla gelen vatandaşları eylemle ilgili bilgilendirdi. Vatandaşlardan özür dileyen kamu çalışanları, geri dönmeleri konusunda uyardı.
GAZİANTEP: Sabah işyerinin önünde buluşan memurlar, gruplar halinde yürüyerek Kırkayak Parkı ve Şehitler Abidesi önünde toplandı. ABD'yi dolar yakarak protesto eden memurların eylemine, bazı vatandaşlar da destek verdi.
ERZURUM: İş bırakan memurlar garda treni durdurmak isteyince polisle aralarında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Memurlar, "Başkaları kırmızı halı ile havai fişekle karşılanırken bizim tren garına girmemize izin verilmiyor" diye bağırdı.
KAYSERİ: TCDD Danışma hattını arayıp, seferlerde aksama olmayacağı cevabı üzerine Erciyes Ekspresi ile Haydarpaşa'ya gitmek üzere gara gelen yolculara, seferin iptal edildiği söylendi.
ESKİŞEHİR: Ankara-İstanbul seferini yapan Anadolu, Ankara ve Fatih, Konya seferini yapan Meram ve İç Anadolu Mavi trenleri çok sayıda yolcusuyla Eskişehir'de 24 saat hareket etmemek üzere durdular.

TRENLER DURDU, GARA YÜRÜDÜLER
Garda çalışan gişe ve hareket memurları iş başı yapmayınca ne tren seferleri yapıldı, ne de gelen trenlere yol verildi. Saat 07.00'de Zonguldak'tan kalkan, Zonguldak-Karabük seferini yapan 21601 sefer sayılı yolcu treni de saat 10.30 sıralarında Karabük'e ulaştı. Ancak makas memurları çalışmadığından tren, gara giremediği için yolda kaldı. Trenden atlamak zorunda kalan yolcular, eşyalarıyla birlikte güç bela raylarda yürüyerek gara ulaştı. Yaşlı ve çocuklar ise tam anlamıyla perişan oldu.

Çağdaş ÇETİNDEMİR-Gülcan DEMİRCİ-Deniz DERİN-Aliye ÇETİNKAYA-Erhan DOĞAN Alper SANCAR-Hüseyin CUMALİ-Rıdvan UYSAL-Fatih KARAÇALI-Ali Faik ATAY / SABAH