'İşletmelerin aradığı ucuz para bireysel emeklilik şirketlerinde'

Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Uğurlu, sektörün hızlı büyümesini sürdürebilmesi için yeni yatırım araçlarına ihtiyaç duyduğunu belirterek "İzin verilsin özel sektör tahvillerine yatırım yapalım" dedi

Cuma 27.11.2009
ABONE OL
EMEKLİLİK Gözetim Merkezi (EGM) Başkanı ve Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, şirketlerin ihtiyaç duyduğu uzun vadeli ve düşük maliyetli kaynağın bireysel emeklilik şirketlerinde olduğunu söyledi. Uğurlu, "SPK ile görüşüyoruz. Eğer mevzuat uygun hale gelirse özel şirketlerin ihraç edeceği tahvilleri satın almaya talibiz" diye konuştu. Küçük tasarrufları değerlendirerek güvenli bir emeklilik planı hazırlamak için hayata geçirilen bireysel emeklilik sistemi altıncı yılını kutlarken, yeni yılda önemli bir hamle yapmaya hazırlanıyor. EGM Başkanı Mete Uğurlu, "Sistem, Türk ekonomisine 9 milyar liralık uzun vadeli bir fon kaynağı yarattı. Bireysel emeklilik sisteminin büyümesiyle bu fon, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, ülkemiz ekonomisinin çok önemli bir itici gücü olacak" dedi ve ekledi: " Bugün bireysel emekliliğe giren bir yatırımcı parasını asgari 10 yıl sizde tutmayı tahahüt ediyor. Bankaların ortalama 45 gün vade ilekaynak temin ettiği bir dönemde bu şirketler açısından büyük bir nimet." Sektörün hızlı bir gelişim kaydedebilmesi için alternatif yatırım araçlarına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Uğurlu, "Anapara korumalı fonlar, gayrimenkul fonları, girişim sermayesi (Private Equity) ve özel sektör tahvillerine yatırım yapabiliriz. Bu konudaki düşüncelerimizi ilgili kurumlarla paylaşarak en kısa zamanda hayata geçirmek istiyoruz" dedi.

2.3 MİLYAR TL ARTTI

BES'in toplam büyüklüğü 2008 yılında 6. 3 milyar iken aradan geçen 11 ayda 2.3 milyar liralık artışla 8 milyar 758 milyon liraya ulaştı. Katılımcı sayısı ise 1 milyon 745'den 1 m i l y o n 960 bine ulaştı.