Türkler golü attı, şeytanlar koltuğu Chelsea'ye kaptırdı

Kırmızı Şeytanlar lakaplı Manchester United'a Türk takımları hem prestij hem de para kaybettirdi. Şampiyonlar Ligi'nin en çok kazananlar listesinde birinciliği Chelsea'ye bırakan kulüp sadece Beşiktaş'a 800 bin euro kaptırdı

Cuma 27.11.2009
Son Güncelleme: Cuma 27.11.2009
ABONE OL
Manchester United'ın 24 yıldır başında olan Sir Alex Ferguson bu uzun süre boyunca Türk takımlarından oldukça çekti. Manchester United'ın yenilmezliği ile ünlü stadı Old Trafford'ta şu ana kadar üç Türk futbol takımı oldukça pahalıya mal olacak skorlara imza attı. Manchester United, UEFA Şampiyonlar Ligi ödüllerinde en çok kazanan takımlar listesinin zirvesinden oldu bu süreçte. Listenin başındaki Chelsea'nin 184 milyon dolarlık bir başarısı var. Chelsea'yi Manchester United takip ediyor. Manchester United'ın şu ana kadar Şampiyonlar Ligi organizasyonundan elde ettiği toplam ödül miktarı 170.7 milyon euro. Chelsea'den sadece 14 milyon euro daha az.

GİRİŞ İÇİN 7.1 MİLYON EURO

Galatasaray'ın ilk şampiyonlar ligi senesinde Manchester'ı saf dışı bırakması, Fenerbahçe'nin ve Beşiktaş'ın deplasmanda elde ettiği galibiyetler Manchester'ı liste başı olmaktan çeken sebepler arasında. 1993 - 1994 sezonunda Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi elemelerinde aldığı 3-3'lük beraberlik ilk oldu. Bu skorla Galatasaray, Manchester United'ı Şampiyonlar Ligi dışında bıraktı ve hem giriş parası almasına hem de milyonlarca dolar olası para kazanmasına mal oldu. Avrupa kupalarında evinde bir maçta en çok golü Galatasaray'dan yiyerek büyük bir prestij kaybı da yaşamıştı. Fenerbahçe ise 40 yıllık yenilmezlik serisine 1996'da son noktayı koydu. Beşiktaş da United'a Old Trafford'da Devler Ligi'nde 24 maç sonra yenilgiyi tattırdı. Tüm bu sonuçlar İngiliz futbol markasına kasasına zarar verdi. Sadece Beşiktaş dün 800 bin euro kazandı. Şampiyonlar Ligi'ne girişte takımlara 7.1 milyon euro veriliyor. Listenin üçüncüsü Arsenal oldu. Arsenal'in kazancı ise 155.8 milyon euro. Fransız Olympique Lyon 138.8 milyon euro ile dördüncü olurken İspanyol takımlarından sadece Barcelona ilk 10'da. Barcelona 128.6 milyon euro ile 7'inci sırada. Şampiyonlar Ligi kapsamında geçtiğimiz sezon 32 takıma toplam 583 milyon euro para dağıtıldı. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 26 gibi büyük bir artış var ödüllerde. Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takıma 7 milyon euro ödül verilirken bu yıl 9 milyon euro gelecek. Geçtiğimiz yıl yarı finale kalan 3 milyon euro alırken bu yıl 4.2 milyon euro alacak.