Abu Dabi'den Dubai'ye yardım eli

Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri'nin ticari merkezi Dubai, Dubai World ve Nakheel şirketlerinin borcunu gelecek yıl Mayıs sonuna kadar erteleyeceğini ilan etti.

Cumartesi 28.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 28.11.2009 13:06
ABONE OL
Hükümet tarafından Perşembe geç saatlerde yapılan resmi açıklama Kurban bayramı tatiline denk geldiği için Emirlikler'de ve bölge ülkelerde ani reaksiyona sebep olmazken borsaların açık olduğu Asya ve Avrupa ülkelerinde düşüş yaşandı ve altın ve petrol fiyatları geriledi. New York'ta ham petrol fiyatı son altı haftanın en düşük seviyesi olan 72 dolara kadar gerilerken onsu bin 200 dolara yaklaşan altın da yüzde 2 değer kaybederek bin 1165 dolara indi.

Liman işletmecisi DP World ve palmiye şeklindeki adaları inşa eden emlak şirketi Nakheel'i bünyesinde barındıran Dubai World'ün 2008 sonu itibariyle borçlarının 59,3 milyar dolar, malvarlığının ise 99,6 milyar doları bulduğu ve tüm Dubai'nin borcunun ise 80 milyar doları aştığı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra borçların yeniden yapılandırılması için kredi veren kurumlarla yapılacak pazarlıklara DP World'ün dahil edilmeyeceği öğrenildi. Kredi yapılandırılmasına Deloitte adlı danışmanlık firmasının yardımcı olacağı açıklandı.

Dubai World'ün Las Vegas'taki gazino şirketi MGM Mirage'dan Londra merkezli Standard Chartered bankasındaki hisselere kadar birçok yatırım için 70'in üzerinde kurumdan kredi aldığı belirtildi. Ertelenmesi istenen borçlar arasında Nakheel emlak firmasına ait 14 Aralık'ta günü dolan 3,52 milyar dolarlık bono da bulunuyor.

Alınan kredilerin altyapıya harcanmasıyla özellikle son dört yılda bölgesel iş ve turizm merkezi haline gelen Dubai'de geçen yıl tüm dünyayı etkisi altına alan küresel krizin ardından emlak sektöründe yüzde 50'ye varan düşüş yaşandı ve binlerce yabancı işçi ekonomideki daralmadan dolayı ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

İLK RESMİ AÇIKLAMA

Dubai Yüksek Mali Komitesi Başkanı Ahmed Bin Said El Mahdum, resmi haber ajansı WAM'a verdiği demeçte Dubai World'ün borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla holding şirketin uzun vadeli başarısının hedeflendiğini söyledi. Dubai Sivil Havacılık Dairesi ve Emirates Havayolları'nın da başkanlığını yürüten El Mahdum, müdahalelerinin dikkatlice planlandığını, piyasaların nasıl tepki vereceğini bilerek yeniden yapılandırma yoluna gidildiğini ve bu borç yükünü temizlemek için kararlı adım atmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

ABU DABİ BANKASINA 1,9 MİLYAR DOLAR BORÇ
Dubai World'ün Abu Dabi Ticari Bankası'na olan borcunun 1,9 milyar doları bulduğu ve bankanın Dubai World'e Dubai emirliği dışında en büyük krediyi veren kurum olabileceği bildirildi. Yerel medyada çıkan haberlere göre banka yönetim kurulu başkanı Ala Eraykat, iki gündür Dubai World yetkilileri ile görüştüklerini ve kendilerine birçok teminat verilmesinden memnun olduklarını söyledi. Bunun yanısıra First Gulf Bank'in Dubai hükümetine ait şirketlere verdiği kredinin 1,36 milyar doları bulduğu öğrenildi.
İsmi verilmeyen banka yetkilisi, şirketlere verilen kredinin 5 milyar dirheme ulaştığını doğruladı.

Deutsche Bank'ın verilerine göre Dubai hükümetinin önümüzdeki ay 4,3 milyar dolar ve 2010'un ilk çeyreğinde de 4,9 milyar dolarlık borcu bulunuyor.

Resmî istatistiklere göre Güney Koreli firmaların Dubai World ve Nakheel'de borç ve yatırım olarak Eylül sonu itibariyle 32 milyon doları var. Güney Koreli şirketlerin 88 milyon doları Dubai'de olmak üzere BAE'de 221 milyon dolarlık kredisi bulunuyor.

AVRUPA BANKALARI ALARMDA
Dubai'nin borçlarını geciktireceği kaygısı Avrupa bankalarının hisselerini de vurdu. Haberin yayılmasının ardından bazı Avrupa bankaları son altı ayın en büyük değer kaybını yaşadı. Avrupa'nın en büyük bankası HSBC yüzde 4,8, Royal Bank of Scotland ve ING yüzde 7'nin üstünde ve Lloyds Banking Group yüzde 6 değer kaybetti. Barclays yüzde 8, Standard Chartered ve Deutsche Bank yüzde 6'şar ve BNP Paribas, Credit Suisse ve Societe Generale yüzde 5'in üzerinde değer kaybetti.

Bunun yanı sıra Katar Yatırım Otoritesi'nin yüzde 10 hissesinin bulunduğu Alman araba üreticisi Porsche yüzde 5, Abu Dabili Abar Yatırım'ın yüzde 9,1 hissesinin bulunduğu Daimler ve süpermarket zinciri J Sainsbury de değer kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise Şükran Günü dolayısıyla resmi tatil ve borsaların Perşembe günü kapalı olduğu bildirildi.

UZMANLAR ENDİŞELİ
Reuters'e konuşan Sydney Commodity Broking Services üst düzey danışmanı Benson Wang, Dubai'nin durumunun çok endişe verici olduğunu ve son gelişmelerin borç alanlar ve verenler arasındaki güveni zedelediğini ve küresel ekonomik toparlanmayla ilgili güveni de sarstığını belirtti.

Buna rağmen BAE'nin başkenti Abu Dabi'nin petrol gelirleri nedeniyle finansal olarak daha iyi konumda olduğunu ifade eden uzmanlar, Dubai'nin borcunun Abu Dabi tarafından kolaylıkla ödenebileceğini söylüyor. BNP Paribas'ta risk değerlendirme uzmanı olarak çalışan Pascal Devaux, Abu Dabi'nin desteği sayesinde Dubai'nin "iflasın eşiğinde olmadığını" savundu.

BAE merkez bankası, Dubai'ye 10 milyar dolarlık destek vermiş ve yakın zamanda iki Abu Dabi bankası da - Abu Dabi Milli Bankası ve Hilal Bank - 5 milyar dolarlık kredi açmıştı. Körfez bölgesiyle çalışan üst düzey bir bankacı, bu haberin tüm bankacılar için sürpriz olduğunu, bunun en üst yönetim tarafından alınan siyasi bir karar olduğunu fakat Dubai'nin imajının çok ciddi zedeleneceğini ve bölgeye de etki edeceğini kaydetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de Dubai hükümetine ait altı kurumun kredi notunu düşürmekte gecikmedi. Moody's, DP World, Dubai Elektrik ve Su Otoritesi, DIFC Yatırımlar, Cebel Ali Serbest Bölgesi, Dubai Holding Ticari Operasyonlar Grubu ve Emaar Emlak'ın kredilerinin düşürüldüğünü ve ileride tekrar düşürülebileceğini açıkladı.

BONO SATIŞI İPTAL
Bu arada Suudi Arabistan destekli Körfez Uluslararası Bankası'nın dolar bonosunu satışa sunmaktan son anda vazgeçtiği öğrenildi. Dubai'nin borçlarını erteleyeceğini ilan etmesinin ardından bankanın Çarşamba günü gerçekleştireceği beş yıllık bono satışını iptal ettiği kaydedildi.

Reuters'e konuşan bir yetkili, Dubai'nin açıklamasının çok önemli olduğunu ve bu satışı ertelemenin daha mantıklı olacağına karar verdiklerini söyledi. Bono satışından Bahreyn merkezli bankanın en az 500 milyon dolar hedeflediği belirtildi.