Dünyadaki dolaylı vergi modası Türkiye'ye geliyor

Vergi ve danışmanlık hizmetleri veren KPMG araştırmasına göre durgunluk nedeniyle hükümetler dolaylı vergilere yüklendi. Türkiye'de de kısa vadede artışlar bekleniyor

Cumartesi 28.11.2009
ABONE OL
Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri veren KPMG'nin Uluslararası Kurumlar ve Dolaylı Vergi Oranları Araştırması'nda Türkiye hakkında ilginç veriler dikkat çekti. Dünyada hükümetler ekonomik durgunluk sonucu gelirlerini artırma yönünde dolaylı vergilere yüklenirken Türkiye bu alandaki vergi oranlarını korudu. Türkiye'nin dolaylı vergi oranlarında düşüşe gitmeyeceğine kesin gözüyle bakılan raporda, kısa vadede bir artış olabileceğinin de altı çiziliyor.

ÜLKE SAYISI 150'YE ULAŞTI
KPMG'nin Dolaylı Vergilendirme Bölümü Başkanı Niall Campbell, dolaylı vergi sistemine sahip olan ülkelerin sayısının şu anda 150'den fazla olduğunu ve her yıl artış gösterdiğini belirterek, bu sistemlere sahip olan hükümetlerin, KDV'ye tabi olan hizmetlerin kapsamını genişlettiğini ifade etti. Campbell, dolaylı vergilerin genellikle istikrarlı olduğunu dile getirerek, bu yıla kadar kurum kârlarına uygulanan vergiler her yıl düşüş gösterme eğilimindeyken dolaylı vergilerin hemen hemen aynı seviyelerde kaldığına dikkati çekti. Böylece, son 5-6 yılda dolaylı vergilerden elde edilen gelirlerin, çoğu hükümetin gelirlerinin giderek artan bir bölümünü oluşturduğunu belirten Campbell, şunları kaydetti: "Ancak, şu anda bu doğrultuda daha aktif girişimler gözlenmektedir. Dolaylı vergi sistemine sahip olan ülkelerin sayısı şu anda 150'den fazladır ve her yıl artış göstermektedir. Bu sistemlere sahip olan hükümetler, KDV'ye tabi olan hizmetlerin kapsamını genişletmektedir. Asya-Pasifik ülkelerindeki KDV oranlarının bu ülkelerin sistemleri gelişip olgunlaştıkça artması beklenmekte ve planlanmış artışların muhtemelen gelecek yılda yüzde 20'ye kadar Avrupa Birliği ortalamasına erişmesi öngörülmektedir. Tüm bunlar, pek çok hükümetin kamu finansmanı yönteminde önemli ve uzun vadeli bir değişimin olduğunun açık ve net kanıtıdır."