Jet Pa'nın eski ortağı yarım milyar $'lık servetin peşinde

Jet Pa'nın ortağı Sacit Duran, Akgündüz'ün hapiste "battım" dediğini ancak 500 milyon dolarlık gayrimenkulün akrabalarının üzerinde olduğunu savundu

Pazar 29.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 28.11.2009
ABONE OL
1990'lı yıllarda Türkiye'de, bir 'Jet Pa' rüzgârı esti. Malezya'nın otomobil devi Proton'la anlaşan Siirtli işadamı Fadıl Akgündüz, trilyonluk reklam kampanyaları düzenliyor, Türkiye'de otomobil üretmekten bahsediyordu.Didim'de Türkiye'nin ilk tesettür oteli Capris'i açmasıyla değişik kesimlere mesajlar veren Fadıl Akgündüz, ardından, 1996'da, Avrupa'da gurbetçilerden kar payı ortaklığıyla para toplama furyasında da ön planda oldu. Bankaları krize sokan ekonomik krizler ve beraberinde gelen İslami holdinglerin art arda batışından Jet Pa da nasibini almıştı. 17 bin gurbetçinin yüz milyonlarca markını toplayan Jet Pa da iflasını açıklayan holdingler arasındaydı. Müşterilerine verdiği vaatleri yerine getiremeyen 'Jet Fadıl' lakaplı Fadıl Akgündüz tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, Jet Pa, tarihin sayfalarına gömülmüştü. Son günlerde ekonomi sayfalarında, batık Jet Pa'nın 'jet' patronu Fadıl Akgündüz'le ilgili haberler yayınlanıyor.

YENİDEN GÜNDEMDE

Sacit Duran 50 yaşında, evli ve iki çocuk babası. Elazığ Madenli. Sacit Duran, Sabah'a, Jet Pa'nın bir de bilinmeyen hikayesi olduğunu anlattı. 1990 yılında, Mahmutpaşa'da mütevazı bir hırdavat tüccarı olan Sacit Duran, bir Japon otomobilini satmaya çalışırken 'Jet Fadıl' olarak ünlenen Fadıl Akgündüz'le tanıştığını anlatıyor. Akgündüz, bir süre devam eden ticaret ilişkisinden sonra, 1991 yılında, ticaret zekasına hayran kaldığı Sacit Duran'a ortaklık teklif etmiş. Kısa sürede bu fikir gelişmiş, Akgündüz'ün yüzde 70, Duran'ın da yüzde 30 ortak olduğu Jet Pa Holding kurulmuş. Devamını Sacit Bey'den dinleyelim: Kısa sürede büyüyerek, Türkiye pazarındaki bütün marka otomobilleri pazarlayan, kooperatifler kurup binlerce ev satan bir holdingimiz oldu. Jet Pa Holding, bünyesinde, Türkiye'nin 52 noktasında ve Avrupa başkentlerinde şubesi bulunan 20 şirketi barındırıyor, 3 bin kişiye istihdam sağlıyordu. Holdingin para trafiğini ben yönetiyordum.

FADIL BEY HâLâ CADİLLAC'A BİNİYOR
BUGÜNLERDE
Akgündüz'le ilgili, yeniden haberler çıkmaya başladığını anlatan Sacit Duran şunları söyledi: "Fadıl Bey şu anda, sürekli eski futbolcu Alpay Özalan'la birlikte. Yeniden Siirt futbol kulübüne para akıtmaya başladı. İstanbul Bayrampaşa'da Caprice Otel yapacağını açıkladı. Cadillac'ın şu anda Türkiye'de satılmayan modeline biniyor. Etiler'de lüks bir evde yaşıyor. Bense eşimle birlikte emekli maaşımla yaşam mücadelesi veriyorum."

MALLAR ENİŞTE VE ABLANIN ÜSTÜNE
JET PA HOLDİNG
ve bünyesindeki 20 şirketin hiçbir varlığı yok. Sacit Duran, hiçbir malı olmayan şirkete ortak olduğunu ıspatlamak için neden bu kadar uğraştığını şöyle anlattı: "Mağdurların açtığı davaların görüldüğü Almanya ve İsviçre mahkemeleri, Türkiye'ye, Jet Pa'nın mal varlığını sormuş. Türkiye'den, holdingin hiçbir mal varlığı olmadığı cevabı verilmiş. Jet Pa'nın kalan bütün malları, 20 şirketten biri olan Aytepe Turizm Ticaret AŞ'ye kayıtlıydı. Fadıl Bey bu şirketin hisselerinin fiyatını 135 bin TL'den 3 milyon TL'ye çıkardı ve 2008'de, eniştesi İbrahim Obut ve ablası Avniye Obut'un kurduğu Mai Turizm adlı şirkete devretti. Bu malların tespiti için de dava açıyorum. Enişte emekli öğretmen, abla ev hanımı. 3 milyon lirayı nereden buldunuz diye soracağım."