Türkiye sayısal savaşa hazırlanıyor

Pazar 29.11.2009 00:00
ABONE OL
Savunma ve güvenlikte bilişim teknolojilerindeki önemli teknolojileri bünyesine katarak bölgesinde etkin bir savunma sanayii kurulmasına önemli katkı sağlayan Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), sahip olduğu bu savunma potansiyelini sayısal ortamda yapacağı savaşla sergileyecek.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye için olası tehditlerin, çözüm yollarının ve fırsatların da tartışılarak değerlendirileceği ve ortak akıl oluşturulmasını amaçlayan Sayısal Ortamda Savaş Sempozyomu (SAS 2009) 10 Aralık 2009 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığında yapılacak.

Sempozyom, Savunma Sanayii Derneği (SAD) ve SSM işbirliğince gerçekleştirilecek.

SAYISAL SAVAŞIN ÖNEMİ VE ESTONYA ÖRNEĞİ

Savunma Sanayii Müsteşarlığından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada da sayısal savaş alanında yapılacak sempozyumun önemine vurgu yapıldı.

2007'de Estonya bilgi sistemlerine, 2008 yılında Gürcistan bilgi sistemlerine Rus bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirilen eşgüdümlü saldırıların ardından, çeşitli ülkeler ve NATO sayısal ortamda savaşı öncelikleri arasına aldığı hatırlatıldı. Bu konudaki bilimsel etkinlikler artmış ve sayısal ortamda savaş ile ilgili önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekilirken bu na örnek olarak da Estonya;da NATO Sayısal Ortam Savunması Mükemmeliyet Merkezinin açıldığı gösterildi.

Çok sayıda kamu ve özel savunma sanayi firmasının katılması beklenen sempozyumda, Türkiye için olası tehditlerin, çözüm yollarının ve fırsatlar tartışılacak ve bu konuda ortak bir değerlendirme yapılarak fikir birliği oluşturulması da amaçlanıyor.