2010'da en önemli gündem maddemiz telefonsuz ADSL

Yalın ADSL çalışmalarını sürdüren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Başkanı Acarer, "Yalın ADSL 2010'un en önemli gündemi olacak" dedi

Pazartesi 30.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 30.11.2009
ABONE OL
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, sık sık eleştirilere neden olan "ADSL aboneliği için telefon abonesi olma şartı ve internet aboneliği için ev telefonlarına sabit ücret ödenmesi" konusunda çalışma başlattıklarını açıkladı. Tüketicilerin sabit telefon abonesi olmadan ADSL hizmeti almalarına imkan tanıyan yalın ADSL düzenlemesinin kolay bir iş olmadığına da işaret eden Acarer, "Alternatif operatörlerin dört gözle beklediği yalın ADSL ile ilgili düzenleme 2010'un en önemli gündem maddesi olacak. Yalın ADSL Avrupa'nın gündeminde önemli bir yer tutuyor" dedi.

6 AYLIK GEÇİŞ SÜRECİ

Yalın ADSL'e bir anda geçişin mümkün olmadığına işaret eden Acarer, sabit ücretin kaldırılmasının sistemin ana omurgasını zedeleyebileceğini vurguladı. En az 6 aylık bir geçiş sürecinin yaşanacağını bildiren Acarer, "Tabiî ki öncelikle korunacak kesim tüketicilerdir. Bu konuda hemfikiriz. Ancak, sektörün tüm dengelerini de gözetmek durumundayız" dedi 2004 yılından bu yana ara bağlantı ücretlerinde yüzde 70 indirim gerçekleştirdiklerini kaydeden Acarer, "İndirimler sayesinde, vatandaşın konuşma süresi iki katına çıktı. Ödediği ücret ise sadece yüzde 10 arttı. Hem sektör büyüdü hem de vatandaş kazandı" diye konuştu. Bundan sonra ara bağlantı ücretlerinde yukarı doğru bir gidişin olmasının mümkün olmadığını ifade eden Acarer, "Ara bağlantı ücretlerinde yukarı doğru bir yükselişi kimse beklemesin" dedi.