Dubai'de borç krizi

Dubai ve Abu Dabi'de borsa, bayram tatilinin ardından haftaya büyük düşüşle başladı.

Pazartesi 30.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 30.11.2009 15:53
ABONE OL
Borsadaki düşüşte, Dubai Yönetiminin, sahibi olduğu yatırım şirketi Dubai World'deki borçların ödemesini erteleme krizinin ortaya çıkmasının ardından, şirkete bağlı gayrimenkul firması Nakheel'in çıkardığı islami bonoların da ödemesini ertelemek istemesi etkili oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, dün yaptığı açıklamada, bankalara ekstra likidite sağladığını bildirmişti.

Dubai'da borsa 4 günlük Kurban Bayramı'nın ardından bugün haftanın ilk işlem gününe yüzde 6,9, Abu Dabi'de de yüzde 7,4 düşüşle başladı.

Dubai World'ün hisseleri de yüzde 15 değer kaybetti.

DÜNYANIN REAKSİYONU
Dubai'deki borç krizi nedeniyle Ortadoğu'da borsalarda hisse senetleri hızla değer kaybetti. Ancak Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası'nın müdahale açıklamasının ardından Dubai'deki krizin dünya genelinde finansal piyasalara yayılmayacağı umuduyla Asya'da borsalar yükselişle günü tamamladı.
Tokyo'da borsa yüzde 2,9 yükselirken, Hong Kong yüzde 3,6 ve Şangay'da yüzde 2,5 değer kazandı.

Güney Kore'de ise maliye bakanının ülkelerinin bankalarının Dubai borçları konusunda sınırlı riski olduğunu açıklaması üzerine, para birimi won yükseldi.

Öte yandan, geçen hafta Dubai ekonomisine yönelik endişeler nedeniyle düşen petrol fiyatları da yüzde 1'den fazla değer kazandı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası, BAE bankalarıyla birlikte emirliklerde faaliyet gösteren diğer bankalara da ek likidite desteği sağladığını belirtmişti.

Merkez Bankası, BAE'deki bankacılık sisteminin bir yıl öncesine göre daha sağlam olduğunu da ekledi.
Geçen hafta içinde Birleşik Arap Emirlikleri'ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai Yönetiminin sahibi olduğu Dubai World'ün borçlarını ertelemek istemesi dünya borsalarının değer kaybetmesine neden olmuştu.

RUBLEYİ BU KEZ DUBAİ VURDU
Dubai'nin 59 milyar dolarlık borcuna altı aylık erteleme talep etmesi, tüm dünya mali piyasalarında ikinci kısmi dalgalanmaya neden oldu. Körfez'in petrol zengini Abu Dabi'nin yardım açıklaması krizin büyümesini engellerken, ruble de birkaç gün içinde rekor düşüş yaşadı. Merkez Bankası, rublenin ani düşüşünü önlemek için dolar satışına başladı.

UniCredit uzmanlarından Vladimir Osakovski The Moscow Times'a yaptığı açıklamada, "Dubai'nin yatırımcı şirketlerinin borçların ödenmesi ile ilgili sorunları devam ederse, küresel anlamda dramatik bazı sonuçlar görebiliriz." ifadelerini kullandı. Osakovski'ye göre bu durum devam ederse, Rusya'nın 2010 yılında toparlanma hayali de sona erebilir.

Dolar bazlı RTS indeksi sadece Cuma günü yüzde 5 değer kaybederken, ruble de dolar-Euro sepetinde 36,57 puana kadar geriledi. Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkan dolar 29,32 rubleden işlem görüyor. Uzmanlar rublenin nasıl bir seyir izleyeceği ile ilgili herhangi bir tahminde bulunmak istemiyorlar.

Fransa'da temaslarda bulunan Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Dubai örneğinin dünyanın küresel krizden çıkışının kolay olmayacağını gösterdiğini söyledi.

AVRUPA BORSALARI, DUBAİ'NİN BORÇ KRİZİ NEDENİYLE DÜŞTÜ
Avrupa borsaları, Dubai'de yaşanan borç krizi nedeniyle düştü.

Gün ortasında İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0,8, Almanya'da DAX endeksi yüzde 1 ve Fransa'da CAC Endeksi de yüzde 1,4 değer kaybetti.

Dubai Yönetiminin, sahibi olduğu yatırım şirketi Dubai World'deki borçların ödemesini erteleme isteğinin ardından şirkete bağlı gayrimenkul firması Nakheel'in çıkardığı İslami bonoların da ödemesini ertelemek istemesi, krize neden olmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankasının, ülkede faaliyet gösteren yerli ve yabancı tüm bankalara ek likidite sağladığı açıklaması da Avrupa borsalarındaki kayıpları engelleyemedi.

Raporlar, Dubai'deki borç krizden daha çok Avrupalı bankaların özellikle de İngiliz bankalarının etkileneceğini ortaya koyuyor.

DUBAİ MALİYE BAKANI: ''HÜKÜMET, DUBAİ WORLD'ÜN BORÇLARINDAN SORUMLU DEĞİL''
Dubai Maliye Bakanı Abdulrahman el-Salih, hükümetin, Dubai World'ün borçlarından sorumlu olmadığını söyledi.

El-Salih, yaptığı açıklamada, Dubai World'ün borcunun Birleşik Arap Emirliklerince garanti edilmediğini belirtti.

Şirketler grubuna kredi verenlerin mevcut krizde bazı sorumluluklar üstleneceğini belirten el-Salih, kredi verenlerin hükümetin garantileri yüzünden değil, şirketin projelerinin gerçekleşebilirliğine para yatırdığını söyledi.

El-Salih, Dubai World'ün sahibinin Dubai hükümeti olduğunu, ancak kurulduğu andan itibaren bağımsız olduğunun bilindiğini ve hükümet tarafından garanti edilmediğini ifade etti.

Öte yandan, borç krizi nedeniyle Dubai ve Abu Dabi'de borsalar günü sert düşüşle tamamladı.

Abu Dabi'de borsa yüzde 8,3 düşerek, rekor bir günlük zararla günü kapatırken, Dubai'de de borsa yüzde 7,3 değer kaybetti.