"Petrolün şu anki fiyatı mükemmel"

Dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan'ın bugünkü petrol fiyatını, tüketen ve üreten ülkeler için istikrarlı ve 'mükemmel' bulduğu bildirildi.

Pazar 06.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009 10:07
ABONE OL
Mısır'ın başkenti Kahire'de devam eden Arap Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OAPEC) toplantısında medyaya konuşan Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El Naimi, "Şu an için her şey çok iyi, stoklar azalıyor, fiyat mükemmel ve yatırımcılar, tüketiciler ve üreticiler çok mutlu." dedi. El Naimi ayrıca endişe edilecek bir durum olmadığını da sözlerine ekledi.

Petrolün varil fiyatı halen 75 dolar civarında seyrederken, bakanlar OPEC'in üretim hedeflerini değiştirmesine gerek olmadığını vurguladı. Reuters'e konuşan Cezayir Enerji ve Maden bakanı Şakib Halil, grubun petrol üretimini artırma ihtiyacı duymayacağını ve artırmaya daha uzun bir zaman olduğunu söyledi.

Bu arada 12 OPEC üyesinin 22 Aralık'ta Luanda'da toplanacağı ve ihtiyaç fazlası üretim ve talepte yaşanabilecek ani artış gibi konuları görüşeceği öğrenildi. OPEC, geçen Aralık'ta günlük petrol üretimini Eylül 2008'e kıyasla 4.2 milyon varil düşürdüğünü açıklamış ve bütün yıl boyunca da resmi üretim hedeflerini sabit tutmuştu. Petrol fiyatı Temmuz 2008'de zirveye çıkarak varil başına 150 dolara yaklaşmıştı.

Kahire'deki toplantıda, Arap Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu'nun 10 üyesi bulunduğu ve yedisinin Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) üyesi olduğu hatırlatıldı. OAPEC'in üyeleri için kural koymadığı ve Cumartesi gerçekleşen toplantıda üye ülkeleri daha sıkı işbirliğine davet ettiği belirtildi.

OAPEC üyesi Cezayir, Irak, Kuveyt, Libya, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ayrıca OPEC üyesi de olduğu kaydedildi. Diğer üç OAPEC üyesi ise Bahreyn, Mısır ve Suriye.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SANTRALİ


Bunun yanı sıra Suudi Arabistan'ın dünyanın en büyük enerji ve su arıtma projesi olacağı tahmin edilen Ras Azur projesini yeniden ihaleye açacağı bildirildi. Tuzlu Su Dönüşüm Şirketi tarafından yapılan açıklamada projenin maliyetinin düşen malzeme fiyatları nedeniyle ilk tahminlerin yüzde 20-25 altında olmasının beklendiği belirtildi. İhalenin son gününün 20 Mart olduğu ve projenin üç yıl içinde tamamlanması gerektiği öğrenildi.

Santralin ülkenin başkenti Riyad'a 2 bin 400 megawat elektrik ve 1,025 milyon metre küp arıtılmış su temin edeceği kaydedildi. Projenin maliyetinin ilk tahminlere göre 6 milyar doları bulduğu ve Japon Sumitomo grubunun santrali inşa edecek ve operasyonları yürütecek konsorsiyumun başında olduğu ifade edildi. Sumitomo geçen Mayıs ayında santral ile ilgili planları askıya aldıklarını açıklamıştı.