'Türk bankalarına ilgi asla bitmez, gidenin yeri dolar'

Anadolubank Genel Müdürü Gökhan Günay, Türk bankalarına ilginin devam edeceğini, birileri çıksa da başka yatırımcıların boşluğu dolduracağını öngördü

Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Fiba Holding'in Patronu Hüsnü Özyeğin'in, "Batı Avrupalı bazı bankalar 2-3 yıl içinde Türkiye'den ayrılır" açıklamasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Anadolubank Genel Müdürü Gökhan Günay, böyle bir gelişme yaşansa bile oluşan boşluğun kısa zamanda başka yabancı oyuncular tarafından doldurulacağını belirterek, "Birileri çıksa bile başka yatırımcılar oluşan bu boşluğu dolduracaktır. Türkiye'nin potansiyeli sürdüğü sürece bu ilgi asla bitmez" dedi. Günay, bu ilginin nedenlerini ise şöyle sıraladı: " Birincisi bugün G- 20 ülkeleri arasında yer alan ekonomisi hala büyüme potansiyeli taşıyan ve GSMH anlamında hala gidecek yeri olan bir ülkeyiz. Yani bulunduğu büyüklüğün iki-üç katı mesafeye gitme potansiyeli olan bir coğrafya, bir ülke olduğumuzu unutmamalıyız. İkincisi Doğu ile Batı arasındaki köprü konumundayız. Üçüncüsü genç nüfusumuz bizim açımızdan büyük bir avantajdır."

'TEKLİF ALDIK'
Türkiye'de faaliyet gösteren 32 mevduat bankasından 23'ünde yabancı yatırımcılar etkin bir şekilde yer alıyor. Geriye kalan dokuz bankadan kamu bankaları çıkarıldığında sadece 6 özel bankanın kapısının yabancılara kapalı olduğu görülüyor. Anadolubank'a da yabancı yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini doğrulayan Günay, "İlgi hâlâ sürüyor mu" sorusuna ise temkinli bir yanıt verdi. "Bunu en iyi bankanın sahipleri bilir ama eminim vardır" Habaş Grubu'nun yabancı ortaklığa çok sıcak bakmadığı bu yüzden gelen teklifleri nazik bir dille reddettiği biliniyor. Bu durumda akla hemen "Acaba grup bankayı halka arz etmeyi mi düşünüyor?" sorusu geliyor. Günay, "Bankamızı halka açma gibi bir düşüncemiz yok, önümüzdeki kısa dönemde de olacağını zannetmiyorum. Mevcut halimizle bankacılık yapmaya devam etmeyi planlıyoruz" diyerek bu kapının tamamen kapalı olduğu mesajını veriyor.