Üç Türk şirketi yatırım ligine girdi, sırada bankalar var

Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu iki basamak artırması şirketlere büyük fırsat kapısı araladı. Turkcell, Tüpraş ve Coca-Cola'nın notu yatırım yapılabilir seviyesine çıktı. Bankacılar ise "Sıra bizde" diyor Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu iki basamak artırması şirketlere büyük fırsat kapısı araladı. Turkcell, Tüpraş ve Coca-Cola'nın notu yatırım yapılabilir seviyesine çıktı. Bankacılar ise "Sıra bizde" diyor

Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch geçen hafta Türkiye'nin kredi notunu iki basamak birden artırdı. Piyasada büyük coşkuyla karşılanan kararla Türkiye'nin uzun vadeli döviz ve TL notu BB+ oldu. Öte yandan Fitch'in aldığı bir diğer karar şirketler için büyük fırsat kapısı araladı. Fitch aynı zamanda ülkenin tavan notunu BBB-'ye çıkardığını açıkladı. Bu, o ülkedeki şirketlerin sahip olabileceği en yüksek not seviyesi anlamına geliyor. BBB- ise "yatırım yapılabilir" not seviyesi. Fitch de Türkiye'nin ülke notunu artırdığı gün aldığı kararla üç şirketin döviz cinsi not seviyesini BBB- 'ye yükseltti. Turkcell, Tüpraş ve Coca-Cola İçecek'in notları yatırım yapılabilir şirket seviyesine çıktı.

ŞİRKETLER MEMNUN
Şirketlerin daha uzun ve ucuz kaynak bulmasını sağlayacak bu gelişme, üç şirket cephesinde de sevinçle karşılandı. Not artırımının gecikmiş bir karar olduğunu vurgulayan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, yüksek kredi notunun satınalma fırsatı yakaladıklarında fayda sağlayacağını ifade etti. Öztürkler, "Çevre ülkelerde her zaman satınalma fırsatları ile ilgileniyoruz. Bir fırsat yakalanması durumunda yüksek kredi notunu faydalarını görürüz" dedi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Coca-Cola içecek Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı (CFO) Burak Başarır ise "Notumuzun 'yatırım yapılabilir' seviyeye yükseltilmesi geçmişteki yüksek potansiyeline duyulan güveni göstermektedir" diye konuştu.

'Her kapıyı açacak kilit karar'
ÜÇ Türk şirketinin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılmasının ardından bankalarda da not artış beklentisi yükseldi. Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin de yakında bankaların kredi notlarının artmasını beklediğini belirterek "Bu birçok kapıyı açacak kilit bir karar. Diğer derecelendirme kuruluşlarından da benzer adımlar bekliyorum" dedi.